Ako šiť deku vlastnými rukami: podrobný návod na vytvorenie (89 fotografií a videa)

Patchwork alebo patchwork technika, ktorá je nám známa z čias našich prababičiek a babičiek. Dnes je to opäť populárne, pretože vám umožňuje vytvárať skutočne originálne veci, ktoré môžu byť dekoráciou vášho domova.

V tomto článku sa dozviete, ako šiť deku vlastnými rukami.

Technológia prešívania

Na začiatku je potrebné pripraviť miesto na prácu. Môže to byť dostatočne veľký stôl. Výber materiálu začína výberom textílií na prednej strane výrobku.

V jednom prikrývke z hodvábu možno kombinovať kaliko, ľan, satén, satén a rúško. Ale pre začiatočníkov je lepšie zostať na ľane, bavlne, bavlnenej látke alebo kaliko.

Dnes je v obchodoch možné kúpiť hotové zostavy na prácu v technike patchwork. Môžete si tiež prezrieť obsah vašej špajze, určite tam bude niečo vhodné: zbytočné domáce textílie, rôzne krásne látkové záplaty, staré obrusy atď.

Prešívané džínsové šály budú vyzerať veľmi nezvyčajne, najmä v kombinácii s bavlnou alebo chintzovou tkaninou.

Ďalším krokom je výber najúspešnejších farebných kombinácií a kompozičných myšlienok. Všetky vaše myšlienkyTáto téma sa zobrazuje najlepšie pomocou skíc.

Na to budete potrebovať listy obyčajného papiera, lemované štvorcami a farebnými ceruzkami.

Najlepšou voľbou pre začiatočníkov v oblasti vyšívania bude použitie fragmentárnej techniky, keď sa najprv vytvorí jeden fragment z niekoľkých prvkov, ktorý sa potom opakuje potrebný početkrát.

Je potrebné zvoliť farebnú schému takým spôsobom, aby sa kombinovala s ďalšími údajmi o situácii. Ako podšívka sa často používajú tuhé tuhé textílie.

Izoláciou môže byť akákoľvek vhodná tkanina prírodného pôvodu alebo umelý materiál. Príkladom by bolo odpaľovanie, holofiber alebo sintepon. Najvhodnejšia ako posledná. Pre produkt je žiaduce vybrať rez, ktorého hustota je 150-200.

Materiály na šitie

Závit č. 45, č. 50, ich odtieň možno kombinovať s výrobkom alebo kontrastovať. Je tiež potrebná cievka jednoduchých nití na značenie.

Vzor. Môže byť vyrobená z plastu alebo hrubej lepenky a má iný tvar v závislosti od zvolenej myšlienky. Najjednoduchšou formou je štvorec.

Veľkosť jedného prvku je ovplyvnená veľkosťou deky ako celku. Obvykle sa veľkosť šablóny rovná vybranej veľkosti jednej časti + 1 cm na švy.

Súprava nástrojov. Sú to železo, šijací stroj, špendlíky, ihly, krieda, meracie pásky, nožnice.

Hlavná trieda na šitieprikrývky

Tieto pokyny na výrobu deky budú užitočné pre začínajúcich remeselníkov. Veľkosť hotovej veci 120 × 130 cm, čo by malo dostať deku, pozrite sa na fotografiu.

Budeme potrebovať:

  • Kusy 12,5 × 12,5 cm - 80 ks. (alebo 2 sady „kúzelných balíčkov“);
  • Monofónny materiál (tmavý a svetlý) - 1,2 × 1,3 m;
  • Tkanina pre okraj - 0,45 m;
  • Podšívková tkanina - 1,3 × 1,4 m;
  • Sintepon - 1,3 × 1,4 m;
  • Žehlička, šijací stroj, špendlíky, ihly, nožnice, nite, krieda, páska - centimeter.

Na začiatku práce musíte všetky materiály umyť a vyžehliť, odstrániť nevhodné časti a potom ich podľa vzoru vyrezať.

Zoberieme ľahký monofónny materiál a nakrájame ho na 9 prúžkov širokých 6,25 cm a 80 prvkov o rozmeroch 6,25 × 11,25 cm a postupujeme podobným spôsobom s tmavou látkou. Rezané 5 pruhov širokých 5,6 cm od okrajovej tkaniny.

Každá náplasť monofónnej tkaniny a vzorovanej textílie sú spojené a dlhé strany sú šité spolu. Podobne vyrábame 160 obdĺžnikových častí. Švy sú žehlené.

Výsledné časti rozložíme rebríkom (pozri diagram). Striedame dva prvky s ľahkým okrajom a dva s tmavým okrajom, aby sme získali sériu 12 fragmentov.

Začneme šiť ďalší riadok takým spôsobom, že materiál s plnou farbou je v uhle 90 ° buď zo strany, alebo zhora. Ďalší fragment je vyhotovený s kontrastnou hranicou.

Mali by sme mať 13 pásov po 12 fragmentoch. Najprv zožehnite vrch, potomvšetko ostatné.

Preložte podšívkovú tkaninu na podlahu lícom nadol, zapnite. Zakrývame ho polstrovaným polyesterom. Na vrch položte vrstvu patchworku. Bounce všetko s kolíkmi a šiť všetky tri vrstvy.

Na zošitie produktu môžete použiť priamy steh alebo náhodný cik-cak. Ten dáva výrobku vydutie.

Šijeme všetky časti ráfika v jednom prúžku, odvíjame švy. Zložíme ho na polovicu naruby, opäť železo. K okraju prikrývky priliehame pásik, ktorý začína od stredu každej strany.

Zároveň nechávame chvost asi 0,3 m. Snažíme sa, aby sa spojenie pásu nezhodovalo s uhlom deky.

Šijeme ju po centimetrovom stehu okolo obvodu. Hrany spracovávame na šijacím stroji. Na druhej strane pritiahnite prúžok a steh. Deka je pripravená!

Ručne vytvorená patchworková deka vytvára jedinečnú atmosféru domáceho tepla a pohodlia. To môže vyzdobiť váš domov alebo byť nádherný darček pre svojich priateľov.

Foto deky vlastnými rukami