Ako urobiť krb vlastnými rukami? Jednoduchý návod na vytvorenie krásneho krbu + 71 fotografií

Mimo okna, zlé počasie svetlice, a vo vašom dome drevo praskanie, malé jazyky plameňa plameň, stôl je položený a čoskoro celá rodina sa zhromaždí na večeru v útulnom obývacej izbe.

Prečo potrebujem krb?

Vďaka krbu v miestnosti vládne pokojná a pohodlná atmosféra a plameň v krbe priťahuje a fascinuje pohľady iných. Krby sú módne vždy, boli a budú v dopyte a populárne.

Dokonca aj malý, osobne vyrobený krb podstatne zvýši náklady na bývanie.

Zdá sa, že je to úplne jednoduchá štruktúra a je v moci každého, čo nevyžaduje určité zručnosti a znalosti.

A s tým môžeme súhlasiť, ale za podmienky jasnej a postupnej implementácie výrobnej technológie práce s krbom vlastnými rukami, s použitím fotografií a niektorých odporúčaní.

V prípade potreby môžete krb postaviť vlastnými rukami:

 • riešenie otázky vykurovania vidieckeho domu;
 • vytvorenie určitého vnútorného štýlu;
 • zníženie nákladov na vykurovanie obydlia a vyhnutie sa individuálnemu ohrevu vody kotlom.

Ak ste vážni a rozhodnete sa urobiť krb sami, budete potrebovať odhad spotrebného materiálu. Pri jeho zostavovaní berte do úvahy všetko do maxima, nestojí za to šetriť, takže v budúcnosti nedostanete nepríjemné prekvapenie.

A ako urobiť krb vlastnými rukami, je podrobne opísaný v podrobných pokynoch.

Výber požadovaného materiálu

Na začiatku je potrebné určiť, ktorý typ krbu uprednostňujete vo svojom vidieckom dome: obyčajný krb, krbový krb alebo krb vo forme ohniska. Všetky tieto zariadenia sú celkom realistické realizovať vlastnými rukami.

Predtým je však potrebné naučiť sa trochu pri kladení tehly vonkajšieho ohniska a získať určité zručnosti pri práci s partiou rohov a vyrovnávacích radov.

Ak ste v tejto veci pripravenou osobou, pre vás bude všetko jednoduchšie.

Umiestnenie ohniska

V súčasnosti na internete možno nájsť rôzne možnosti pre krb s rôznymi schémami a postupné video odporúčania, ako urobiť murovaný krb vlastnými rukami.

Je zložitejšie vybrať si miesto na umiestnenie zvoleného typu krbu s vhodnými rozmermi.

Vyberte si najjednoduchšiu možnosť, ktorá vám vyhovuje:

 • oblasťou ohrevu a rozmermi spaľovacej komory;
 • podľa rozmeru komína, jeho tvaru, vetrania čerstvého vzduchu;
 • umiestnením v miestnosti.

Pamätajte: ak nie ste „ako“ v nezávislomPri výpočtoch hlavných konštrukčných parametrov krbu by ste sa nemali snažiť zmenšovať alebo zväčšovať kópiu proporcionalitou hodnôt. Vaša práca bude pravdepodobne zbytočná.

World Wide Web vám pomôže získať požadovaný hotový projekt alebo samostatne pochopiť metódu vlastnej konštrukcie krbu.

To si bude vyžadovať určité úsilie, čas a skúsenosti pri príprave výpočtov, ak nepochybujete o svojich schopnostiach, potom vám bude zaručená úspora peňazí, ale pri plánovaní môžete urobiť chybu.

Najvýhodnejšou možnosťou by bolo objednať si projekt od špecialistov podľa oblasti vykurovanej miestnosti a miesta, ale prácu na stavbe krbu si môžete urobiť sami alebo si najať kvalifikovaných remeselníkov, ale ich práca bude drahá, minimálne 30 tisíc. rub.

Odrody krbov

Ak nie ste fanúšikom akýchkoľvek problémov a nepotrebujete dekoratívny pohľad na krb, je potrebný len praktický aspekt, potom najjednoduchšia voľba pre vás. Vrátenie tepla nebude horšie, cena bude oveľa lacnejšia a jeho jednoduchá konštrukcia môže byť vykonaná vlastnými rukami.

Takýto projekt možno bez námahy nájsť na internete alebo si ho kúpiť v projekčných organizáciách za veľmi rozumnú cenu.

Konvenčný krb, rovný alebo šikmý, má tiež svoje výhody:

 • dokonalá tepelná technikavlastnosti, nízka hmotnosť a bezkontaktnosť s vnútornou stenou, čo prispieva k rýchlemu zahriatiu miestnosti;
 • priamy komín vytvára dobrú trakciu pre proces spaľovania dreva a brikiet, dokonca surový;
 • jednoduchá konštrukcia,
 • relatívne nízka cena za materiál a projekt.

Táto verzia bežného krbu je považovaná za najlepšiu pre samoobslužnú chalupu.

Ak sami rozumiete konštrukcii jednoduchého krbu, môžete sa pokúsiť pochopiť dizajn anglického krbu (3x5 tehál). V tomto dizajne je určité lešenie, ktoré je položené na okraji tehál.

V anglickej verzii sa bude vyžadovať aj presný výpočet a správne položenie tehál v radoch. Skontrolujte kvalitu tehál a cementovej malty vopred, pretože pevnosť spoja sa považuje za dôležitý bod.

Výber ílu a tehál

Na vytvorenie centrálneho rámu krbu musíte:

 • keramické tehly M 175-200 v množstve 300 kusov;
 • šamot žiaruvzdorný ShB č. 8 - 150 ks;
 • roztok piesku a ílu - 100 l;
 • roztok šamotu - 40-50 l.

Tehla musí mať predovšetkým určitý tvar a silu. Pre komínové murivo je najlepšie vybrať si plné červené tehly bez prasklín a triesok, hladké a hladké na dotyk.

Niektorí odborníci v tomto prípade odporúčajú použitie muriva bez šamotuvložky pre ohnisko, berúc do úvahy, že žiaruvzdorný materiál nebol v chatách použitý skôr.

Áno, naozaj, bez šamotu je ohrev pece oveľa rýchlejší, ale zvyšuje sa aj výskyt trhlín. Pri použití žiaruvzdorného materiálu bude pec spoľahlivejšia.

Riešenie pre zväzok

Je pomerne ťažké vyrobiť kvalitný roztok spojiva vlastnými rukami. Na tento účel je potrebné pripraviť zmes piesku a kašeľ v pomere 1: 2. Neexistuje presný recept na prípravu roztoku, existujú len niektoré nezrozumiteľné tipy.

Piesok sa musí dôkladne opláchnuť. Namočte hlinu a vypustite vodu. Vrstva mierne vlhkého piesku sa naleje na vrch ílovej vrstvy. Mieša sa nasekanými pohybmi zhora nadol až do homogénnej zmesi.

Kontrolujeme kvalitu samotného riešenia. Vezmite roztok do ruky a vytvorte koláč. Uložte ho na oceľový plech a pred sušením ho vysušte pri teplote 50-60 ° C.

Potom skontrolujeme silu:

 • trhliny sú viditeľné, to znamená, že musíte pridať piesok;
 • žiadne trhliny nie sú viditeľné, ale torta sa rozpadá, to znamená, že musíte pridať hlinu;
 • plochý koláč silný a grappled s kovom, potom proporcie sú správne.

Pre zväzok žiaruvzdorných materiálov by sa mal do zmesi pridať jemne mletý šamot.

Konštrukcia steny krbu

Na samom začiatku je potrebné vykonať hydroizoláciu. Potom na vrchole jej usporiadať sutiny nadáciealebo betónovú dosku, kontrola presnosti stavby na úrovni budovy.

Pokládka tehál prvého radu sa vykonáva bez malty, pričom sa berú do úvahy medzery na malte. Potom pomocou zvislej olovnice v strede komína položte rad a označte druhý rad tehál.

Pred ďalším kladením tehál na roztok spojiva sa tieto ponoria do vody na 20 - 30 minút. Hrúbka švu by mala byť asi 8 mm, pre žiaruvzdorné materiály asi 5 mm. Ak chcete v prípade potreby zvoliť správnu veľkosť tehly, môžete prebytočnú časť odlomiť kladivom alebo ju rozrezať pomocou brúsky.

Pri pokládke 3. alebo 4. radu usporiadajte mriežkovú železnú mriežku z liatiny. Zóny ventilov na komíne a dvere vo výklenku s popolom sa vyrábajú s tmelom švov s azbestom vo forme šnúry, alebo sa do žiaruvzdorného materiálu pridáva azbest.

Aby mohla krbová rúrka plynule prechádzať do komínovej rúry, musíte použiť výhľad, hoci jedným alebo druhým spôsobom budete stále potrebovať ohňovzdorný tepelný izolátor vo výstupnej zóne cez strechu.

Tip: pri kladení tehál, neponáhľajte, je lepšie kontrolovať rovinnosť a kvalitu muriva. Všeobecne platí, že by ste mali stráviť na tehlu, ktorým sa 5-6 dní.

V prípadoch, keď miestnosť neumožňuje zariadenie skutočného ohniska, môžete vytvoriť tzv. Dekoratívny falošný krb, t. Ale bude to ďalší článok.

Fotografie krbu vlastnými rukami