DIY murárstvo: ako to urobiť správne? Tipy a pokyny od profesionálnych murárov + 110 fotografií

Tehla domy sú stále populárne, pretože ich spoľahlivosť a trvanlivosť. A hoci často sú budovy a murované steny zverené špecialistom, nie je to ťažké.

Druhy muriva

Murivo sa vyznačuje nielen trvanlivosťou a kvalitou. S týmto materiálom môžete vytvoriť veľký počet vzorov.

Zložitosť vzoru však znamená väčšie zručnosti pri výkone práce. Zvážte najbežnejšie možnosti nastavenia:

Reťazové murivo vlastnými rukami znamená konštantný rad viazaných a lyžičkových radov. Predpoklad: spoje musia byť rovnaké vertikálne.

Kríž sa rozlišuje horizontálnym zvinutím muriva.

Holandské murivo zahŕňa kombináciu viazaných a kombinovaných radov. Posledný z nich je tvorený horizontálnym striedaním tehál, uloženým lepeným a lyžičkovým spôsobom.

Gotické murivo je založené namiešanie základných princípov muriva.

Na získanie muriva v anglickom štýle musí byť jedna tehla položená v dvoch obväzoch. Ďalšou podmienkou je striedanie mäsiara a dvoch lyžičiek.

Pokladanie sa považuje za najjednoduchšie a racionálne. Je tvorená budovaním dvoch stien v polovici tehly a spájaním mosta vertikálne alebo horizontálne.

Na to, aby bol výsledok relevantný, je vhodné vybrať si vzor pre pokládku tehál a nasledovať ho.

Ako určiť správnosť kladenia tehál

Pre začínajúcich murárov sú zvyčajné ťažkosti položiť tehlu v jednej línii a získať pravý uhol. Ak chcete, aby proces pokračoval správne, musíte dodržiavať nasledujúce zásady:

  • Prvý riadok si vyžaduje osobitnú pozornosť. Dajte ich do vzdialenosti 3 mm. Rovnosť série sa kontroluje pomocou špeciálneho nástroja.
  • Kladenie tehál by malo byť presne horizontálne aj vertikálne.

Vybavenie

Každý kapitán má a používa nasledujúce zariadenia na kladenie tehál: \ t

  • Na vyrovnávacie výrobky sa používa krumpáč a brúska.
  • Na overenie rovinnosti steny master používa vodiacu čiaru, úroveň a pásku.
  • Stierky sa používajú nielen na nanášanie malty, ale aj na predmontáž tehál.
  • Pri rohoch v murive je potrebný rad.
  • Bezpečnosťosobitné opatrenia vo forme bodov.
  • Keďže práca si vyžaduje riešenie, potrebujeme kapacitu.

Príprava roztoku

Dôležitou súčasťou práce je miešanie riešenia. Skladá sa z piesku, cementu a vody. Pre väčšiu plasticitu sa pridáva práčovňa alebo hlinka.

Pokladanie dutých tehál pomocou tejto malty je zakázané, pretože sa tým porušujú ich hermetické vlastnosti.

Získanie miešačky cementu a nákup 300 alebo 400 druhov cementu by bolo užitočné pre prácu v malom tíme.

Kladenie rohov

Pri výbere, kde začať s kladením tehál, venujte pozornosť rohom. Skúsení remeselníci zvyčajne zobrazujú rohy nad polovicou steny pred začatím práce na plochých častiach steny. To nie je prekvapujúce, pretože polovica správnosti dizajnu závisí od rovnomernosti rohov.

Obvod budúceho domova sa určuje pomocou pevne natiahnutej šnúry. Pre rovnomernosť uhla začnú murári používať objednávanie. Pomáha opraviť a správne položiť prvé tehly.

Skúsení remeselníci sa bez tohto nástroja môžu spoliehať na skúsenosti. Na reguláciu vertikálnej olovnice alebo úrovne sa používa.

Tvorba švov

Vzhľadom na to, že každý rad muriva je prepletený maltou, je potrebné poznať základné princípy činnostis ním:

Pri výbere pustiny by malta nemala byť iba mimo steny, ale mala by tiež zanechať medzeru, ktorá sa potom omietne.

Konvexné švy sú klasifikované ako dekoratívne. Vykonávajú sa pomocou špeciálneho nástroja. Zo šrotových materiálov môžete použiť rúru pozdĺž nej.

Konkávne švy sa nepovažujú za ťažké. Vyžaduje to palicu alebo slamu.

Hladké švy sa považujú za najoptimálnejšie, pretože po nich nie je potrebné vyrovnávať povrch. Často sa používajú pri výrobe komínov a krbov.

Základná vrstva

Ihneď po odstránených rohoch môžete pristúpiť k položeniu steny. Rohy sa zdvihnú so stenami. Je však dôležité, aby šnúra nespadla. Tehla sa položí tesne na roh na maltu aplikovanú skôr s medzerou 3 mm.

Ak je potrebné rezať tehly, je rozumné používať brúsku. V prípade absencie tohto nástroja možno túto prácu vykonať s výberom.

Aby sa zabezpečila hustota muriva na murivo, je potrebné trochu viac, než potrebujete, a každá tehla je dobre stlačená. To, čo sa objavilo, je potrebné zostaviť stierkou. Nenechajte sa odradiť, ak ste okamžite nedosiahli požadovaný výsledok. Niekedy, aby sme túto prácu vykonali správne, je potrebné školenie.

Aby sa zabezpečilo, že získaný výsledok je správny, venujte pozornosť fotografii tehál.

Výstuže muriva

Takáto práca je potrebná pre tých, ktorí chcú predĺžiť život starého domu namiesto vybudovania nového. Bez ohľadu na to, či je murárska schéma vlastnými rukami, pred začatím tejto práce, musíte skontrolovať spoľahlivosť nadácie. Ak sú v ňom trhliny
alebo prestane vaša budova trvať dlho.

Potom, čo ste presvedčení o spoľahlivosti nadácie, má zmysel posilniť stenu pomocou prútika a drôtenej omietky. Ďalšie nástroje potrebné pre túto prácu zahŕňajú sieťovinu, špeciálnu maltu na omietanie stien, stierok, klincov a drôtov.

Technológia spevnenia stien

Prvá etapa práce je čistenie steny. Potom je potrebné očistiť švy a kladivo v klincoch so vzdialenosťou nie väčšou ako 100 mm tak, aby výška viečka bola o 20 mm vyššia ako výška steny.

Teraz je potrebné, aby sieťovina bola čo najtesnejšia na pripravené nechty. Namiesto takejto mriežky môžete použiť obyčajný drôt. Iba pri formovaní buniek by sa mala venovať osobitná pozornosť rohom, aby sa na týchto miestach nevytvorili diery.

Ďalším krokom je omietka steny. Kompozícia nevyhnutne zahŕňa cement a piesok v pomere 1: 3 alebo 1: 4, ako aj polyméry na zvýšenie viskozity a plasticity.

Pre suterénnu časť steny možno použiť zmes cementu a vápna, ktorá je vodotesná. preAby sa zabránilo hrudkám, musia sa zložky kompozície preosiať. Vrstva omietky musí byť taká, aby zakrývala rám.

Záver

Ak sa prvýkrát rozhodnete ovládnuť povolanie murára, nemali by ste sa ponáhľať do procesu práce. Starostlivo pripravte materiály a nástroje.

Vytvorte plán a vypočítajte počet tehál. A ak ste sa rozhodli pre spôsob pokládky a teoreticky si predstavovali konečný výsledok, môžete začať proces.

Foto položenia tehál vlastnými rukami