Do-it-yourself birdhouse: ako urobiť spoľahlivý a pohodlný domov pre vtáky (61 fotografií) \ t

Prilákať vtáky na miestne územie je príjemné a užitočné zamestnanie. Koniec koncov, vtáky nielen potešia naše uši svojimi vrtákmi, ale aj jedia škodlivý hmyz.

Ako si vyrobiť holubník vlastnými rukami - to je náš článok.

Východiskové materiály

Východiskovým materiálom je iba drevo. Odporúča sa používať drevo len z listnatých stromov, keďže ihličnany emitujú živicu, čo môže viesť k predčasnému uhynutiu prenajatých nájomníkov.

Nevyrábajte vtáčie domy pre vtáky z preglejkových dosiek, drevotrieskových dosiek a dosiek OSB. Lepidlo a špeciálna impregnácia obsiahnutá v takýchto materiáloch odrádza od pernatých hostí.

Montáž a upevnenie prírezov by sa preto mali vykonávať iba klincami a skrutkami bez použitia lepidla.

Na výrobu vtáčej haly z dreva sa zvyčajne používajú neplánované dosky s hrúbkou najmenej 2 cm, čo umožňuje udržiavať konštantnú teplotu vo vnútri vtáčieho domu.

Aby sa zabránilo vzniku trhlín na doskách, je potrebné predvŕtať otvory pre skrutky.

Ako si vybrať veľkosť hniezdneho boxu

Veľkosť vtákov závisí od toho, na ktoré vtáky sú určené. Rôzne typy vtákov sa líšia svojím pomerom a dĺžkou zárezu.

Napríklad pre škorce obyčajného sú požadované rozmery 10 × 10 × 40 cm, zárezy - 5 cm Pre prsia a mušky, vrabce - 10 × 12 × 30 cm, zárezy - 3 - 3,5 cm a polovica tela má byť 10 cm. × 8 × 20 cm so zárezom 3,3–5 cm po celej šírke steny.

Zvyčajne sa mení iba výška vtáčej haly.

Polovice môžu priťahovať a bielkoviny.

Niektorí vtáci dávajú prednosť usadzovaniu sa v vtáčích budovách, ktoré sú vyrobené z časti výrezu. Dno a strecha takýchto konštrukcií sú vyrobené z dosiek.

Niekedy je strecha vtáčích domov odnímateľná, takže je ľahšie liečiť vnútorný priestor pred parazitmi. Často sa stáva, že v dôsledku parazitických organizmov vtáky opúšťajú svoj dom.

Aby bola vtáčí dom opäť obývateľný, je potrebné z neho odstrániť staré hniezdisko a opariť ho vriacou vodou. Ďalším opatrením môže byť spracovanie manganistanom draselným.

Ako zabezpečiť bezpečné ustajnenie vtáčej haly

Aby sa predišlo zničeniu mačiek a ďatľov vtákov, možno prijať tieto opatrenia: \ t

  • Zvýšiť presah strechy;
  • Na zastrčenie strechy;
  • Na ozdobenie bunky plechom;
  • Naplňte klince pri vchode;
  • Nasaďte drevenú podšívku v blízkosti výčapu s vodorovnou stranouusporiadané vlákna;
  • Na vytvorenie špeciálnych ochranných pásov z pásu z cínu alebo z „metiel“, pričom je potrebné striktne dodržiavať požadované vzdialenosti medzi nimi.

Dôležité: medzi ochrannými pásmi a holubníkom by nemali byť žiadne uzly, podávače a iné pravdepodobné podpery.

Ako si vybrať správne miesto pre vtáčiu halu

Je potrebné zavesiť vtáčie haly na stromy vo výške nie menšej ako 3 m. Nie je žiaduce, aby sa v blízkosti týchto miest nachádzali živé cesty a lavičky.

Pri výbere miesta na strome je potrebné vziať do úvahy, že pri vchode nie sú žiadne veľké vetvy. Birdhouse by mal byť inštalovaný smerom na juh takým spôsobom, že sa dá ľahko nakloniť dopredu.

Výroba vtáčieho domu

Je potrebné vziať neošetrené dosky z tvrdého dreva s minimálnou hrúbkou 2 cm a tiež rukavice. Potom si vezmite výkresy holubníka a vystrihnite súčiastky. Je nutné pozorne a rovnomerne vidieť, pod uhlom 90 °, takže neskôr nebudú žiadne medzery.

Je lepšie zvoliť nechty s priemerom 1,5-2 mm a dĺžkou maximálne 40-50 mm. Začneme montáž. Bočné časti aplikujeme pod uhlom 90 ° k fasáde a klinec. Na každom sa odporúča použiť 3-4 nechty.

Otáčajte, nastavte dno, klinec ho nabok. Potom vložte zadnú stenu a tiež ju upevnite klincami so spodnými a bočnými časťami.

Opäťotočiť. Upevnite dno a druhú stranu. Strechu inštalujeme tak, aby presah aspoň 5 cm, najlepšie 10 cm.

Výslednú vtáčiu komoru skontrolujte a ohnite všetky nalepovacie klince.

Je na vás, aby ste nainštalovali ostrieža.

V súčasnosti môžete na internete ľahko nájsť rôzne nápady, ako si vyrobiť vtáčik v krajine alebo v blízkosti vášho domova.

Niektoré sú veľmi nezvyčajné. Tak neváhajte a domovy pre vtáky.

Koniec koncov, pôvodný vtáčik sa môže stať skutočnou výzdobou vašej záhrady.

Fotografie z vtáčieho domu vlastnými rukami