Do-it-yourself kotla: pokyny a výkresy na výrobu elektrického, plynového a pevného paliva (109 fotografií + video)

Každý domov by mal byť útulný a pohodlný, ale aký druh pohodlia bez tepla? Na tento účel sú domy vybavené vykurovacím systémom, ktorý vyzerá ako komplikované vedenie pre potrubia a kotol.

Chladiaca kvapalina je umiestnená v kotle, ktorý sa zohrieva a pomocou prečerpávacieho zariadenia prechádza cez potrubia cez radiátory, vydáva určité teplo a vracia sa do chladiaceho kotla. A akcia sa opakuje znova.

V súčasnosti spoločnosti, ktoré vyrábajú zariadenia pre vykurovacie systémy, ponúkajú širokú škálu možností vykurovacích zariadení. Od drahých modelov k cenovo dostupnému jednoduchému priemernému mužovi.

Nízka cena však spravidla neznamená kvalitu a dlhú životnosť. V tejto súvislosti sa niektorí spotrebitelia zaujímajú o otázku: ako vyrobiť vykurovací kotol vlastnými rukami?

Pokúsime sa vám pomôcť s praktickými radami a odporúčaniami s poskytovaním fotografií rôznych foriem kotlov.

Odrody

Po prvé, mali by ste sa rozhodnúť pre model.kotol, ktorý vyhovuje vášmu domovu. Záleží na type paliva, ktoré chcete použiť.

Druhy modelov sa delia na: \ t

Plyn

Ide o najkomplexnejšie modely dizajnu a veľmi podobné. Pre inštaláciu plynového kotla je potrebné získať povolenie od plynárenského servisu, ktorý môže ľahko odolať jeho inštalácii, s odvolaním sa na skutočnosť, že je potrebné podrobiť tlakové skúšanie kotla v laboratóriu.

Ak však vykonáte úkon laboratórneho overovania, dostanete povolenie.

Elektrické

Najjednoduchšie si vytvoriť vlastné ruky. Na tento účel stačí odobrať nádrž a vybaviť ju vykurovacími prvkami, dvoma dýzami, ktoré sú pripojené na prietokové a vratné okruhy. Nie je potrebné inštalovať komín a spaľovaciu komoru.

Stále však existujú dva negatívne body: elektrina je drahá a pri poklese napätia klesá výkon kotla a teplota chladiacej kvapaliny.

Tuhé palivo

Najobľúbenejší a najoptimálnejší typ kotlov v samostatnej verzii pre vidiecke domy. A palivové drevo je najlacnejšie palivo.

Kvapalné palivo

Táto možnosť je časovo veľmi náročná. Bude potrebné vybudovať samostatný sklad v blízkosti domu, na uskladnenie palivových zdrojov v súlade s protipožiarnymi predpismi.

Z neho do priestorov kotolne je potrebné viesť potrubie s povinnou izoláciou. V kotle nainštalovať určitéhorák, ktorý vyžaduje komplikované nastavenie.

Výstavba kotla na tuhé palivo

Ak chcete vytvoriť vlastný kotol v súkromnom dome, musíte mať zručnosti a znalosti zvárača.

Na začiatok budete musieť ovládať tieto nástroje: zváracie zariadenie, autogénne, leštiace, meracie zariadenie vo forme pásky, malé alebo značkovacie prostriedky, kladivo.

A nákup potrebných materiálov: priemer potrubia. 425, 100 a 25 mm, kov 4 mm, obal na pripojenie priem. 25 mm - 2 ks, Stredné markízy, rohy z ocele 25 mm, vystuženie priem. 8 mm.

Aj bez projektových náčrtov to nie je možné. Potrebné výkresy kotlov možno nájsť na určitých miestach na World Wide Web alebo v technických publikáciách, ale predovšetkým s vhodnými rozmermi.

Príprava na stavbu trupu

Prvým krokom je príprava potrebných podrobností. Box s výškou 100-120 cm je vyrobený z rúrky s väčším priemerom. Rezané podľa špecifikovaných rozmerov a brúsenie hrán.

Potom musíte prerezať štvorcové okná ohniska (20x10 cm) a dúchadla s rozmermi 20x3 cm, nad sebou, ale protipožiarnu komoru na vrchu.

Od dúchadla k spodnej časti tela by malo byť 5 alebo 7 cm, k ohňu - 5 cm. Odstrihnite odrezanú časť potrubia ako protipožiarne dvere, vyčistite okraje.

Teraz je potrebné vyrezať otvory pre inštaláciu rúrokdia. 25 mm: jeden pre kŕmenie, druhý pre návrat, umiestnený oproti sebe. Spätné potrubie je urobené bočne 0,15 m nad ohniskom. Otvor na prívod tepla je odrezaný na úrovni 0,05 m od vrchu potrubia a železnice sú zvárané.

Ďalším krokom je rezanie troch kruhov z kovu: dva priemery. 425 mm a jeden priemer. 412 mm. Vo vnútri skrine sa nachádza kruh s menším priemerom. V strede všetkých kruhov je vytvorený otvor s priemerom o niečo väčším ako 10 cm.

Komínová časť je vyrobená z rúrky priem. 10 cm dlhé 120-130 mm. A ako nohy používali rúrku dia. 25 mm v množstve 4 segmentov po 5 cm, z výstuže sa vytvorí sito na zachytávanie popola na dia. 412 mm.

Zber konštrukcie kotla

Kružnice priem. 412 mm zváraním je namontovaný komín. Potom sa vo vnútornej časti tela, smerom nahor až 30-35 cm od otvoru ohniska, na chvíľu zvárajú výstužné zarážky. Na nich je umiestnený kruh s komínom.

Ďalší bod je veľmi dôležitý - zvára kruh s telom. Šev musí byť obojstranný a kvalitný, pretože spája ohnisko a nádrž na vodu.

Na komíne kotla sa obliekame kruh s priemerom 425 mm. Spoje musia byť bezpečne zvárané.

Na zadnej strane komína je inštalovaný výstupok. Zarážky sú vyrobené z rohov, ktoré je potrebné zvárať medzi pecou a dúchadlom a na ne umiestniť mriežku.

Bdokončiť zváranie pripojiť kruh na dia. 425 mm ku dnu kotla, zvarte nohy a závesy, aby ste nainštalovali dvere ohniska.

Skúšanie prevádzkyschopnosti kotla

Keď je vaše stvorenie úplne pripravené, musíte byť otestovaní. Zatvorte jednu kvapkajúcu vodu a do druhej nalejte vodu. Ak zvary nedovolia, aby voda prešla, potom sa zváranie vykonáva kvalitatívne.

Nebojte sa, že počas prevádzky sa objaví únik. Pripojte kotol k vykurovacej štruktúre vidieckeho domu pripojením potrubí k tryskám chladiaceho média. Komín by mal byť umiestnený vertikálne smerom nahor. Musí sa ohriať v podkroví.

Takže je čas na prvý firebox. Na tento účel nepoužívajte príliš veľa dreva na ohrev samotného kotla a komína. Keď teplota stúpa, môže dôjsť ku kondenzácii, ktorá sa môže stať dechtom a zúžiť priemer, čo povedie k zníženiu ťahu.

Počas ohniska je potrebné nastaviť vzduchovú medzeru tak, aby bola zaistená požadovaná veľkosť pre vzduchový priechod.

Vrchol záložky je zvyčajne umiestnený 20 cm od vnútorného kruhu pre optimálne spaľovanie palivového dreva a uhlia. Dym a dym vychádzajú cez komín.

Zásada fungovania

Myslíme si, že vy sami ste už pochopili, že kotol je rovnaký na drevo. Energia zo spaľovania palivového dreva ohrieva chladiacu kvapalinu nad samotnou spaľovacou komorou.

Chladiaca kvapalina sa zohrieva z vnútorného kruhu a komín prechádza cez nádrž na vodu.Keď sa kotol vypne, telo sa zohreje a akumuluje.

Horúca chladiaca kvapalina sa pohybuje hore a cez hornú komoru sa pohybuje do okruhu vykurovacieho systému. A vracia sa, ochladzuje sa potrubím odspodu do kotla.

Inštalácia kotla na drevo môže vytvoriť kubický tvar kovu v 4 mm, ale je to náročnejší proces, najmä samostatná montáž ohniska.

Spaľovacia komora je umiestnená v puzdre a chladivo môže cirkulovať medzi stenami. Táto možnosť je účinná, ale je zložitá v konštrukcii kvôli veľkému počtu zvarov.

Teraz, ak je to potrebné, môžete postaviť kotol pre vidiecky dom!

Fotografie kotla vlastnými rukami