Do-it-yourself kurník: projekty pre modernú farmu a súkromný dom (65 fotografických nápadov)

Ak chcete chovať kurčatá v krajine, ale ste zastavení neprítomnosťou špecializovanej miestnosti, nezúfajte, nie je ťažké vybudovať pohodlný a funkčný kurací dom vlastnými rukami.

Predovšetkým je potrebné určiť počet kurčiat, ktoré budú v budúcnosti stavať.

Vzhľadom na tieto informácie môžete naplánovať veľkosť kurníku a prideliť priestor budove.

Je možné vyrobiť jednoduchý kurník z akéhokoľvek dostupného materiálu, samozrejme, ktorý má prinajmenšom tie najmenšie stavebné zručnosti.

Požiadavky na konštrukciu

Každá špecializovaná štruktúra musí spĺňať požiadavky na jej funkčnosť. Vo fáze návrhu by sa mali zohľadniť niektoré body:

  • Zaistenie bezpečnosti stavby proti prenikaniu predátorov. V opačnom prípade nemôžete počítať počet hydiny ani počet vajec.
  • Zabezpečiť možnosť vetrania alebo trvalého vetrania domu.
  • Dôležitou požiadavkou je absencia návrhovZabraňuje všetkým druhom vtáčej choroby a pomáha udržiavať príjemnú teplotu.
  • Je potrebná aj tepelná izolácia, najmä ak sú kurčatá plánované po celý rok.
  • V prípade dobrej produkcie vajec kurčiat potrebuje miestnosť osvetlenie, ktoré je potrebné zapnúť v určitý čas dňa.

Projekt Coop

Vyberte si miesto na kurníku na kopci, v nížine bude dom neustále mokrý, nebude mať čas vyschnúť z ranných hmly a zrážok.

Pri výpočte plochy budovy nezabudnite na chôdzu vtákov, čím viac sliepok kráča, tým lepšie. Pri presnom výpočte plochy kurníku zvážte skutočnosť, že pre pohodlnú existenciu piatich kurčiat je dosť 4 m2, a miesta pre prechádzky sú asi 7 m2.

Lúka na prechádzky kurčiat bude správne umiestnená na juh. Plot net-rabitsy a uistite sa, že strecha. Chráni nielen pred dažďom, ale aj pred slnkom.

Ak je vaša lokalita pred výstavbou plochá, vykonajte umelé vyvýšenie piesku a sutiny. Na ochranu kurník od malých hlodavcov, mix hliny a rozbité sklo a umiestniť ho na vrchole nábrežia.

Prirodzené osvetlenie domu je možné dosiahnuť pomocou skiel. Ak chcete poskytnúť priestor, strop je zvýšená na 2 m. Ak sú vtáčie hniezda pripojené mimo dom, nemusíte ísť dovnútra vyzdvihnúť vajcia. Výkres tejto verzie kurníku môžete vidieť na fotografii.

Nadácia

Ak postavíte letný rám kuriatka, nie je na to potrebný betónový podklad, postačuje mierne prevýšenie.

Pri stavbe kapitálovej budovy z tehál sa vyžaduje základ. Je to vhodná monolitická alebo pásková základňa. V takejto miestnosti je ideálne umiestniť zimný kurník.

Pavlov dom

Uzemnené a hlinené podlahy môžu byť vyrobené s nízkym pásovým základom. V prípade potreby je možné podlahy z dosiek alebo betónovať.

Pri používaní priestorov v zime je podlaha nevyhnutne izolovaná minerálnou vlnou, ktorá je položená medzi lagúny, a potom pokrytá preglejkou. Takéto podlahy sú pokryté plechmi strešnej krytiny pre spoľahlivé pokrytie a ochranu podlahy pred odpadmi z vtákov.

Ďalej je najlepšie naliať na podlahu piliny, je potrebné opatrne používať slamu alebo seno, pretože zle vysychajú a začína proces rozkladu, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje zdravie vtáka.

Piesok je vhodný aj na posypanie podlahy.

Stavebné steny

Najčastejšie sú steny kurníku postavené z dreva, spravidla ide o rámovú budovu lemovanú šindľom. Sú izolované minerálnou vlnou alebo polystyrénom a konštrukcia je pokrytá paroizolačným materiálom mimo obloženia.

Budova z tehál si vyžaduje v zime dobré vykurovanie, čo povedie k nákladom a výstavba takéhoto kurníku budekomplikovanejšie a drahšie.

Steny z akýchkoľvek materiálov sa musia pred použitím dekontaminovať, čo sa môže vykonať bežným vápnom.

Strecha na kurča

Pri stavbe kuriatka pre kurčatá v krajine je lepšie urobiť obojstrannú strechu. Takáto technika pomôže prideliť priestor pre izoláciu strechy.

Ak má kurník skromnú veľkosť, môžete urobiť bez podkrovia a položiť izoláciu priamo pod strešnú krytinu. Obal kuriatko bridlice, kovové obklady, profesionálne podlahy.

Vetranie miestnosti

Dobré vetranie je dôležité pre zdravie hydiny, najmä v lete. Ventilačný systém v kurníku môže byť niekoľko otvorov na protiľahlých stenách s ventilmi.

Ventily pomôžu kontrolovať a regulovať prietok studeného vzduchu, čo je obzvlášť dôležité v zime.

Interiér slepačieho domu

Najdôležitejšou a hlavnou témou vnútorného priestoru kurníku sú hrádze, sú to zaoblené drevené stĺpy, nástenná stena kurníku. Je to na hniezdnych kurčatách, ktoré trávia väčšinu svojho života.

Mali by byť upevnené vo vzdialenosti 50 cm od podlahy a 25 cm od steny a 35 cm medzi sebou. Každý obyvateľ domu sa spolieha na 25 cm. Takže počítame v kurníku pre 10 kurčiat, budeme musieť umiestniť hrádze na 2,5 m.

Ak je v kurníkuživých nosníc, druhým dôležitým predmetom situácie budú hniezda. Musíte stavať rýchlosťou 5 vrstiev na jedno hniezdo. Po vybudovaní kurčaťa pre 20 kurčiat bude potrebné umiestniť asi 4 hniezda.

Najlepšie je umiestniť ich do tmavých rohov kurníku, ktorý bol predtým dobre izolovaný pilinami.


Veľkosti krabíc pre vrstvy 30 cm x 30 cm široké a 40 cm vysoké. Z podlahy sa hniezda zdvihnú o 50 cm.

Osvetlenie

Dôležitou podmienkou normálneho fungovania kurčiat je osvetlenie. V tmavých miestnostiach sa vták stáva neaktívnym, znižuje produkciu vajec.

V kurníku musí byť otváracie okno, ktoré poskytne nielen slnečné svetlo, ale aj dodatočné vetranie.

Je potrebné zabezpečiť osvetlenie až do 18 hodín denne. V zime nie je potrebné umelé osvetlenie.

Vykurovanie kotla

V zime sa musí kurník zohrievať na teplotu najmenej 10 stupňov počas dňa a 15 v noci. Je dôležité kontrolovať úroveň vlhkosti počas zimného obdobia, zvýšená vlhkosť bude viesť k chorobám a ďalšiemu odumieraniu vtákov.

Skúsení poľnohospodári odporúčajú ohrievanie kuracích kurčiat elektrickými konvektormi, zabezpečujú cirkuláciu vzduchu a vytvárajú mikroklímu pre kurčatá.

V našej zbierke fotografií kuracích kurčiat si môžete vybrať tú najlepšiu možnosť.

Fotografie kuriatka vlastnými rukami