Do-it-yourself obklady: tipy a pokyny pre pokládku dlažieb na podlahu a steny (66 fotografií + video)

Keď je potreba dlažba v novom byte alebo dome, a ak potrebujete zrekonštruovať steny a podlahy v kuchyni, kúpeľni alebo chodbe, myšlienka okamžite príde naučiť, ako položiť dlaždice vlastnými rukami.

Ak budete mať kladenie dlaždíc, môžete nielen ušetriť peniaze a vzhľadom k rozdielu v cene si môžete kúpiť dlaždice najvyššej kvality, ale aj získať tvorivú slobodu a zbaviť sa nepríjemností o manželstve pri kladení, pretože niekedy majiteľ domu a bytu má ísť na neporiadok, alebo dať sa s estetický pohľad na ich podlahy a steny, maskovanie nedostatky, ktorým police.

Nielen rôzne dlaždice, ale aj bohatý výber nástrojov a lepiacich riešení robí túto myšlienku atraktívnejšou.

Aj keď nie sú potrebné väčšie opravy, dlažby a metly sa vyžadujú na betónové vozovky pred domom alebo v garáži.

Spôsoby kladenia obkladačiek

Celá škála vzorov pri pokládke dlažieb na podlahu alebo stenu sa hodí do troch hlavných spôsobov:

Tradičná metóda: dlažby sa ukladajú rovnobežne so stenami a podlahou, spoj na zadok. S touto metódou, rovnomernosť povrchu,ale aj švy.

Aj malé odchýlky veľkostí dlaždíc budú vyžadovať úpravy a špeciálny výber počas muriva.

Metóda obliekania zahŕňa umiestnenie dlaždíc s posunom v strede radov alebo v špeciálnom vzore, pričom sa používajú dlaždice rôznych veľkostí. S týmto pokládaním sa ľahko zamaskujú malé odchýlky v normách pre šírku a dĺžku dlaždíc.

Diagonálne murivo je najťažšia a časovo náročnejšia metóda, v ktorej musíte preukázať špeciálnu zručnosť pri udržiavaní jasných kolmých čiar a geometricky orientovaných opierok v spojoch a rohoch.

Jasnejšie spôsoby ukladania dlaždíc sú zobrazené na fotografii.

Stupne pokládky obkladačiek

Výsledok práce bude do značnej miery závisieť od povrchu, na ktorom je dlažba položená. Než začnete proces kladenia, musíte sa postarať o prípravu povrchu, ktorý by mal byť dokonale rovný a čistý.

Tradičným spôsobom získania rovného povrchu pod dlaždicami je betónová podlaha a omietkové steny. Môžete tiež použiť rôzne moderné materiály, ako sú sadrokartónové dosky a rôzne zmesi na vyrovnávanie podláh.

Analyzujme celý proces vo forme stručných podrobných pokynov:

Krok 1

Meranie a výpočet materiálu. Tento jednoduchý krok zahŕňa meranie plochyktoré budú pokryté dlažbou a výpočtom počtu kusov potrebných na pokládku obkladačiek.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať výklenkom a rohom, na ktorých výzdobu je potrebný dizajn, ktorý je príjemný pre oči a bude potrebné špeciálne orezávanie obkladačiek.

Krok 2

Vytvorte štýlové usporiadanie. Táto fáza je obzvlášť odporúčaná pre začiatočníkov.

Pri vytváraní presných, zachovaní mierky vzoru na papieri budete môcť skontrolovať svoje výpočty a nakoniec sa rozhodnúť, ako položíte dlaždicu podľa farby, veľkosti a spôsobu položenia.

Krok 3

Kontrola povrchu. Pri kontrole hladiny a olovnice by kvapky nemali byť väčšie ako 2 mm. Škvrny, vrásky a jamy možno vyrovnať brúsením alebo tmelom.

Je tiež potrebné poklepať na povrch, aby sa skontrolovala pevnosť povlakovej vrstvy. V záverečnej fáze je potrebné vyčistiť steny a podlahu ropných škvŕn, prachu a piesku.

Krok 4

Orientačné body. V závislosti od zvoleného vzoru v tomto štádiu sú približné rady dlaždíc (v strede alebo v strede, zvisle alebo vodorovne), z ktorých bude pokračovať ďalšie ukladanie, položené bez lepenia.

Na zachovanie rovinnej vodorovnej a zvislej roviny je ťahaná niť asi 5 mm tesne nad predpokladaným povrchom muriva, asi 5 mm. Môžete tiež pripraviť špeciálne lamely s olovnicami, ktoré pomôžu overiť rovnomernosť muriva.

Prezachovanie štandardnej šírky medzier pri pokládke dlažby použité domáce jednoduché svietidlá zvané kríža.

Krok 5

Lepenie majákov a muriva. Dlaždice majákov sa lepia v strede alebo na začiatku riadkov a slúžia ako štandard na určenie výšky a nastavenie čiary radu. Pri pokládke dlažby na podlahu naneste lepiacu zmes na povrch, potom položte dlaždicu a poklepte na ňu gumovým kladivom.

Pri zakrývaní stien sa lepiaci roztok nanáša na dlaždicu, musí sa vyrovnať tmelom a pritlačiť na povrch.

Zvyčajne sa dlažba ukladá od stredu k stene a práca začína od steny oproti dverám. Dlaždice ležia vodorovné rady zdola nahor.

Krok 6

Spoje (injektáž). V oblasti švov je potrebné aplikovať špeciálne riešenie a po rovnomernom rozložení a naplnení drážok odstrániť nadbytočnú hmotu.

Aby sa zabránilo škvrnám na dlaždici, najmä ak sa použila matná škála dlaždíc, je potrebné povrch pred vyplnením švov upraviť povrch tesniacim prostriedkom.

Nováčik v tejto veci bude potrebovať nielen jasné pokyny, nástroje a materiály dobrej kvality.

Pri pokládke dlaždíc nikdy nebolí tomu, aby ste pomohli priateľovi, musíte tiež nájsť príležitosť a prax v malých oblastiach.

Fotografovanie dlaždíc do do it-yourself