Dobre si to urobte: od kopania až po zdobenie. 60 fotografií, výkresov a inštrukcií

Veľa letných obyvateľov a záhradkárov, a to nielen, vždy majú jeden dôležitý problém, najmä v horúcom letnom dni. To je zalievanie ich plodín a rastlín.

Niekto, ak je to možné, sa snaží zasiahnuť prístup k centralizovanému zásobovaniu vodou a niekto na svojom pozemku premýšľa o svojej vlastnej studni. Zároveň mnohí nemajú ani predstavu o tom, ako a kde vykopať dieru pre studňu.

V tomto prípade je potrebné dodržiavať určité pravidlá a jasný plán, je tiež potrebné racionálne plánovať celý proces práce. Potom môžete samostatne vykopať dobre.

Pred začatím práce je však potrebné, aby ste si vytvorili dobrý okruh. Všetky fázy práce musia byť vykonávané presne podľa výkresu studne, ktorá je považovaná za hlavný projekt.

Aké vlastnosti by ste mali vedieť v procese kopania otvorov

Vykopať hlbokú dieru pre studňu je stále polovica bitky, je dôležité, aký druh vody bude v studni. Mal by byť čistý a transparentný, bez drsných a nepríjemných pachov, bez prítomnosti cudzích chutí,Nie je to však vždy tak.

Preto je najdôležitejšie miesto na vykopanie diery a odporúča sa vykopať tam, kde sú ložiská podzemných vôd. Treba poznamenať, že podzemná voda môže mať rôznu hĺbku prúdenia pod zemou, navyše kvalita vody v rôznych hĺbkach bude odlišná.

Pre mnohých majiteľov súkromných domov je tiež dôležité umiestnenie samotnej studne vo vzťahu k domu, a preto sa ľudia snažia kopať čo najbližšie k budove, čo je veľmi nežiaduce.

Odporúčaná vzdialenosť od domu k studni by mala byť najmenej 7 metrov.

Je potrebné vykopať studňu striktne v súlade so všetkými bezpečnostnými pravidlami a predpismi, alebo sa môžete obrátiť na služby odborných špecialistov v tejto oblasti, ktorí majú všetko, čo potrebujete na tento druh práce.

Spravidla môžu iba 3-4 kvalifikovaní odborníci vykonávať vykopávanie jamy na studňu.

Treba poznamenať, že podzemná voda môže mať rôzne úrovne usadenín - od minimálnej úrovne 15 metrov až po maximálne 50 metrov. Súčasne môžete čeliť veľmi dôležitému problému, faktom je, že v procese kopania diery môžete naraziť na hrubú vrstvu zeminy z hliny, ktorá sa veľmi ťažko kopá, rovnako ako zvláštny problém v tomto procese je spojený s kameňmi. Je dosť ťažké ich extrahovať zo zeme a prepravovať na povrch.

Stáva sa však, že hornina Zeme sa stáva veľmi tvrdou a je veľmi ťažké z nej ťažiť kamene na povrch, niekedy je potrebné zastaviť ďalšiu prácu na stavbe vrtu vlastnými rukami.

Samozrejme, v tomto prípade môžete použiť špeciálne vybavenie, ktoré uľahčí prácu pri odstraňovaní pôdy, ale stále musíte ručne kopať skôr, než sa voda objaví v studni, a je potrebné orezať steny, aby sa nainštalovali kruhové prstence z betónu, ktoré zostupujú do jamy.

Zároveň sa však často stáva, že na ťažko dostupných miestach nie je vždy možné riadiť špeciálne zariadenia na uľahčenie pracovného procesu.

Ako určiť optimálne miesto pre studňu

Podzemná voda sa spravidla považuje za základ pre prítomnosť studní v bezprostrednom okolí susedov, môže vždy špecifikovať hĺbku vrtu, ale vo vzdialenosti len 1 km môžu mať podzemné vody rôzne hĺbky.

Vo výnimočných prípadoch je potrebné, aby sa na prítomnosť podzemnej vody vykopali dobre, ale táto metóda určovania vody je veľmi zložitá, ale táto metóda sa považuje za najúčinnejšiu pri určovaní dostupnosti podzemných vôd.

Ako vybrať správny čas na vykopanie diery

Určenie času potrebného na vykopanie studne na studňu tiež nie je nedôležité, pretože jej prítomnosť závisí od jej chuti. Tak napríklad nieOdporúča sa vykopať zamrznutú pôdu počas období mrazu a mrazu, ale zároveň sa nedostáva voda v nižších vrstvách.

Neodporúča sa ani vykopať dieru v období silných dažďov a silných dažďov, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť zosuvu pôdy.

Neodporúča sa vykopať dieru počas rozmrazovania snehovej pokrývky, ako aj počas povodní, čo je spôsobené skutočnosťou, že v spodných vrstvách je pôda stále dobre zmrazená, zatiaľ čo jej horné vrstvy sú nadmerne vlhké.

Najlepšou možnosťou pre čas, keď je potrebné vykopať jamku na studňu, je koniec zimy a začiatok jari, pretože v tomto období sa podzemná voda nachádza v najnižšom bode.

Takto môžete nájsť najpodstatnejšiu hĺbku pre vašu konkrétnu lokalitu.

Bezpečnosť pri stavbe vrtu

Pri vytváraní vrtu by sa mal klásť dôraz na bezpečnosť. A nie je nutné striktne dodržiavať všetky pravidlá, pretože pri práci hrozí veľké riziko zranenia alebo poškodenia.

Takže:

  • Je potrebné pracovať v osobných ochranných prostriedkoch a to je helma, rukavice a kombinézy.
  • je potrebné zabezpečiť, aby inventarizačný nástroj fungoval.
  • pozorne a opatrne, neponáhľajte.
  • pri odstraňovaní pôdy používajte silný vedro, ktoré musí byť zavesenékarabína s lanom, v žiadnom prípade nespájajte lyžicu so zemou na bežnom uzle, pretože je vysoká pravdepodobnosť zlomenia a pádu vedra až na dno.
  • nie je možné zostúpiť na dno jamy bez toho, aby chýbalo bezpečnostné lano, je to potrebné v prípade, že kopanie z kopca bude mať vážne poškodenie alebo otravu metánom, je nutná neodkladná a rýchla evakuácia obete.

Pracuje pri kopaní baní

Prakticky každá vrtná jama, bez výnimky, je vykopaná vertikálne na dno v priereze najviac dva metre. Celkové rozmery jamy sú umiestnené po obvode betónových krúžkov s malým okrajom.

Proces vytvárania vrtu môže vykonávať najviac 4 osoby, kde je možné striedavo meniť proces práce.

Nemenej dôležitá je jama na montáž prvého betónového prstenca, zatiaľ čo steny v šachte by mali byť rovné a mierne zaoblené a samotné dno by malo mať rovný povrch.

Po nainštalovaní prvého krúžku sa pod ním nakopú ďalej, po ktorom sa naň umiestni druhý krúžok a pod ich váhou sa prehnú. A tak urobiť pred prvou vodou, a potom veľmi špinavé vody musia byť odstránené z jamy.

Akonáhle voda začne rýchlo zapĺňať jamu, musíte okamžite prestať pracovať a opustiť jamu studne.

Betónové krúžky sú spojené nasledovne.spôsobom. Každý krúžok obsahuje špeciálne oceľové tyče, ako aj pánty, ktoré sú prepojené spojovacími skrutkami.

V procese zadržiavania vody na dne jamy sa odporúča, aby sa pevne položili malé, stredne veľké kamene, po ktorých sa na vyrovnanie podlahy dolu prikryje jemným štrkom alebo sutinou. Súčasne môžu vykonávať zvláštnu úlohu čistiaceho filtra, takže pri zdvíhaní na povrch nádoby s vodou sa žiadne častice pôdy nedostanú do styku.

Ďalej, studňa musí čerpať vodu, ktorá sa ešte nedá spotrebovať, musí sa odstrániť alebo odčerpať, tento proces sa musí opakovať, kým sa voda nestane čírou a priehľadnou.

Nemala by sa použiť posledná hodnota odstránenia alebo odstránenia pôdy vznesenej na povrch. Potom môžete začať vyrábať špičku, ktorá môže byť vyrobená v akejkoľvek forme.

Súčasne sa nedávno považovalo za veľmi populárne mať krásnu a jedinečnú čiapku, ktorá dokáže ozdobiť vašu terasu ako dekoratívny prvok.

Preto, ak ste koncipovali, aby ste v krajine vlastnoručne robili studňu, budete musieť investovať veľa času a úsilia, ale konečný výsledok stojí za to.

Ak máte z nejakého dôvodu nejaké ťažkosti, v tomto prípade môžete požiadať o pomoc odborníkov. Aj v tomto článku predstavuje veľa ilustrovaných svetlých fotografií studne, možno bude niečo potrebné pre váš vkus.

Fotografie vrtu vlastnými rukami