Drevená podlaha Do-it-yourself (97 fotografií): návod a tipy na vyrovnávanie, opravu a vytváranie nových podláh

Správne zvolená podlaha nepochybne ovplyvní vnímanie budovy ako celku. Materiály prírodného pôvodu získavajú čoraz väčšiu popularitu. Preto je prirodzené, že podlahy z dreva stále zostávajú jedným z najbežnejších a najžiadanejších.

Je úplne v právomoci kohokoľvek, kto položí drevenú podlahu bez akejkoľvek pomoci. Avšak začatie kladenia podláh by ste nemali ignorovať praktické skúsenosti odborníkov a ich odporúčania.

Výber materiálu

Počiatočná fáza položenia podlahy je výber materiálu, ktorý je na to vhodný. Pri výbere by ste mali brať do úvahy svoje vlastné materiálové možnosti a miestnu klímu, ako aj plánované zaťaženie podlahy a typu miestnosti.

Ihličnaté drevo je vhodné pre malé obytné miestnosti. Ihly sa vyznačujú nízkou cenou, známe svojou trvanlivosťou a odolnosťou proti opotrebeniu.

Z drahšieho dreva je najvýhodnejší dub, jeho hlavnou výhodou je univerzálnosť.

Olše a osikové dosky sú tiež široko používané, najlepšie sa hodia na podlahy v spálňach.

Štýlovanímpodlahy, najčastejšie sa používa doska z masívu. Často sa používajú drevené podlahy a laminátové podlahy, nelíšia sa od podlahovej dosky poľa.

Jeho hlavnou výhodou je schopnosť zachovať rovnaké vlastnosti ako parketová doska počas prevádzky. Cena lepenej parketovej dosky je pomerne nízka.

Technológia pokládky drevených podláh

Zvláštnosťou pri pokladaní a konštrukcii podlahy z dreva je dvojvrstvová podlaha. Prvá vrstva je prípravná, návrhová, je základom budúceho poschodia, druhá je vlastná drevená podlaha, ktorú možno položiť dvoma spôsobmi.

V prvej metóde sa kladenie vykonáva priamo na zemi s použitím guľatiny. Druhá metóda zahŕňa použitie podlahových nosníkov.

Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody, konečná voľba je určená dizajnom a typom miestnosti a preferenciami vlastníkov.

Pred začatím práce na položení podlahy, všetky materiály: dosky, guľatina, nosníky musia byť ošetrené retardérom horenia (tým sa zvýši požiarna odolnosť podlahy).

Materiál by sa mal tiež spracovať špeciálnou biologickou impregnáciou, ktorá chráni drevo pred plesňami a hnilobnými baktériami.

Pod základňou podlahy by mala byť inštalovaná hydroizolácia, spravidla je to buď penofol alebo dostatok polyetylénu. Penophon je vhodnejší, pretože poskytuje nielen vodotesnosť, ale tiež poskytuje dobréizolácia hluku.

Drevená podlaha

Najbežnejším spôsobom položenia podlahy z dreva je položenie na guľatinu. Jeho hlavnou výhodou je schopnosť takého dizajnu skryť všetky kvapky na úrovni podlahy, ďalšou výhodou je možnosť položenia komunikácie pod podlahou.

Pri montáži budú tyče mať rozmery 50 x 100 mm. V prípravách na začatie práce, vezmite lags do uzavretej, izolovanej miestnosti a nechajte ho dva alebo tri dni.

Položte guľatiny tak, aby sa v budúcnosti zabránilo deformácii dosiek, čo pomôže vyhnúť sa nútenej oprave podlahy.

Spočiatku sa dve steny hladko zmestia na steny, oproti sebe. Potom sa medzi nimi pretiahnu vlákna z kapronu, to sa robí každých 1,5 m. Všetky ostatné oneskorenia sa kladú so zameraním na už napnuté vlákna. Výsledné dutiny musia byť vyplnené niekoľkými vrstvami izolácie.

Výška guľatiny si vyžaduje úpravu, na to sú vhodné preglejkové kliny. Nezabudnite, že všetky spoje by mali byť v uhle vzhľadom na okraj dosky.

Na zvýšenie úrovne pevnosti sa často odporúča použiť konzoly: spočiatku sa dosky spoja pomocou konzol a nakoniec sa upevnia klincami.

Dosky sa teda viac hodia k sebe navzájom.

Odporúčania pre samonosnú drevenú podlahu

Vykonávanie vlastnéhoS rukami, ktoré kladú podlahu z dreva, sa snažte dodržiavať tieto jednoduché praktické tipy v práci:

  • spočiatku sa dosky ukladajú na nerovné tyče, čo sa robí na ich označenie;
  • po označení a montáži, číslo všetkých dosiek, to pomôže pri sledovaní potrebnej postupnosti pri konečnej inštalácii a v dôsledku toho, aby sa zabránilo dodatočnému lešteniu a potrebe prispôsobiť dosky rozmerom;
  • počnúc položením podlahy, ponechanie medzery v blízkosti steny, bude navrhnutý pre prívod vzduchu a na konci práce bude úplne uzavretý soklom;
  • Najlepšie je kladivo udrieť pod uhlom, pričom sa snažia čo najhlbšie zatĺkať čiapky;
  • často, blízko samotných stien, hrany dosiek sa ukladajú, to sa robí tak, že spodná časť je kratšia ako horná časť;
  • nie je nezvyčajné klásť otázky o položení poslednej rady. Úlohu môžete uľahčiť tak, že sa vrchná časť hmoždinky vyrovná.
  • dokončenie prác na pokládke dosiek, zapadnutie do leštiacich spojov. Nepravidelnosti môžu byť v zásade odstránené počas ukladania dosiek umiestnením malých kúskov lepenky a strešnej krytiny pod tyče v oblasti spoja. Použitie drevnej štiepky sa neodporúča.

Pri výbere v prospech jedného alebo iného materiálu na kladenie drevených podláh sa každá z nich riadi ich vlastnými preferenciami: na jednej strane je estetická strana na prvom mieste, na druhej strane je dôležitá pohoda, tretia sa zaujíma o kvalitu a efektívnosť materiálu.

Avšak dnes, keď sa výrazne rozšírila škála cenovo dostupných a rôznorodých materiálov, väčšina ľudí si zvolí v prospech drevenej podlahy.

Fotografie drevenej podlahy vlastnými rukami