Garáž si to urobte sami: pokyny, výkresy a dokumenty potrebné na vybudovanie veľkej garáže + 82 fotografií

Auto nie je len vozidlo, pre jeho majiteľa je to spoľahlivý priateľ, obľúbená hračka a dokonca aj druhá polovica.

Starostlivo sa o nich starajú, získavajú potrebné detaily, výrobky na starostlivosť, sú spokojní s pravidelným umývaním, inšpekciou a samozrejme, ako sa s ním môžeme zaobchádzať bez domu, t. garáže.

Ak nie ste obmedzení financiami, môžete si dovoliť kúpiť hotovú garáž alebo prenajať odborníkov na výstavbu, ale najlepšou a najspoľahlivejšou možnosťou je ručne vyrobená konštrukcia.

Ako urobiť garáž vlastnými rukami v našom článku.

Povolenia

Samotná garáž bez papierovania sa považuje za nezákonnú stavbu (samostroem). Na pozemku pre výstavbu musia byť aj príslušné doklady.

V niektorých prípadoch však povolenie na výstavbu nie jepotrebné:

  • ak nejde o investičnú výstavbu, ale o výstavbu rámovej garáže;
  • ak nejde o komerčný projekt;
  • ak ide o vedľajšiu budovu.

Všetky ostatné typy budov a pozemkov musia byť legitímne vypracované vypracovaním dokumentácie.

Odrody garáží

Garáže sa líšia v závislosti od finančnej životaschopnosti majiteľa, osobného vkusu a stavebného pozemku. Garáž môže byť pripojená k domu alebo ju namiesto prvého poschodia, alebo priamo pod domom.

Garáž postavená namiesto prvého poschodia, takzvaná vstavaná garáž, nie je veľmi výhodná. V našej dobe si môžete kúpiť dizajny, ktoré sú zostavené a demontované, rovnako ako dizajnér. Alebo usporiadajte závesnú konštrukciu vo dvore.

Cenová politika tohto variantu výstavby garáží je celkom prijateľná. Samotná štruktúra je jednoduchá a nespoľahlivá.

Najbežnejšími typmi garáží sú samostatné stavby nachádzajúce sa v blízkosti vchodu do areálu, aby sa zachránili drahé štvorcové metre.

V tom istom čase by garážové dvere mali ísť do časti ulice. Tieto konštrukcie môžu byť kapitálovej povahy, postavené z tehál so strechou, pomocné - vo forme poľnohospodárskej budovy alebo kompozitnej kovovej konštrukcie.

Výstavba garáže na mieste

NapokonJe to horúci čas začať stavať, čo vám dá dosť nepríjemných a príjemných chvíľ, ako aj dobré finančné úspory.

Na fotografii stavby garáže na vlastnú päsť uvidíte všetky pôžitky z takejto stavby. Ale výsledok bude nepochybne príjemný!

Projektová dokumentácia

Na začatie akejkoľvek stavby sa vyžaduje projekt a výstavba garáže nie je výnimkou. K tomu nie je potrebné veľa kresieb v garáži, ale pre spoľahlivú a kapitálovú výstavbu sú potrebné niektoré náčrty a opisy.

Na začiatku návrhu je potrebné rozhodnúť o niektorých detailoch:

  • Na aké účely sa použije: na zakrytie vozidla ako opravovne, ak je na kontrolu vozidla potrebná jama. Napíšte svoje preferencie na papier.
  • Veľkosť garáže, ktorá závisí od jej zamýšľaného použitia, od vlastností lokality a veľkosti rozostavanej plochy.

Pre garáž, veľkosť 3x6 je samozrejme vhodná, ak nie ste majiteľom veľkého SUV typu Hummer. Bežné auto sa ľahko umiestni na takomto mieste a po stranách bude priestor pre voľné otváranie dverí a uličkou a pred parkovaním.

Optimálna výška garáže pre vstup do vozidla bude 150-190 cm a ideálny - 200-250 cm, ak máte ešte SUV, veľkosť garáže by mala byť väčšia.

Ak chcete, zariadte pivnicu alebosadzba stroj, garáž plocha bude tiež musieť zvýšiť. A nikto by sa hádať, pretože tam by malo byť miesto pre opravy a údržbu stroja, miesto pre umiestnenie nástrojov a príslušenstva, pre skladovanie dielov.

Pri stavbe budovy pre dve autá si starostlivo premyslite podrobnosti a pri výpočte celkovej plochy garáže zvážte všetky rozmery.

Umiestnenie

Pri výbere miesta je potrebné zohľadniť umiestnenie všetkých existujúcich budov, normy požiarnej bezpečnosti a hygienické požiadavky. Vstup je zabezpečený aj vopred.

Je vhodné zariadiť garáž pozdĺž všetkých budov alebo vo vnútri pozemku tak, aby otvorené dvere automobilu nevytvárali prekážky, nie bližšie ako 1 m od susedov, aby voda zo strechy počas dažďa nezaplavila ich pôdu.

Pri určovaní umiestnenia vchodu do garáže nezabudnite, že vzdialenosť od susedných okien musí byť najmenej 10 m.

Podľa požiadaviek požiarnej bezpečnosti musí byť garáž umiestnená vo vzdialenosti 9 m a najmenej 15 m od domu a najmenej 15 m od polymérnych budov.

Ďalej by sa mal do terénu preniesť náčrt z papiera. Na to, čo potrebujete, kolíky v množstve 10 kusov. 40 cm dlhá, váha kladivá, zvinovací meter nad 5 m, a vlasca.

Po prvé, určiť umiestnenie rohu garáže a umiestnenie jeho krytu vo vzťahu k tomuto bodu.

Požadované materiály

Zvyčajnevybudovať garáž na vlastné použitie:

  • tehla je najobľúbenejším a najspoľahlivejším materiálom;
  • železobetón, používaný pre skladacie garážové možnosti;
  • škvára, nižšia cena a spoľahlivosť na tehly, ale robí prácu časovo náročnou;
  • kov, na rýchlu výstavbu konštrukcie a za cenu dostupnú možnosť;
  • drevo, nevhodné na stavbu garáže.

Príprava pôdy a zakladanie základov

Práce na príprave staveniska sa vykonávajú lopatou. Kopanie výkopu široký 40 cm pod základom. Hĺbka výkopu závisí od klímy vo vašom regióne, ale väčšinou do 1 m.

Dno výkopu by malo byť mierne podkopané, steny by mali byť vyrovnané lopatou. Existuje mnoho suterénnych odrôd, ale v našom prípade to bude bitúmenová varianta, jednoduchá a lacná.

Je ľahké to urobiť: sutinový kameň sa ukladá do výkopu vo vrstvách a medzi nimi sa naleje roztok cementu a tak ďalej na vrch výkopu.

Roztok môžete vyrobiť sami: cement 400 v množstve 1 vedra zmiešaného s 2,5 vedrami piesku, vodou asi 1 vedro.

Konštrukcia základne

Na celú dĺžku výkopu sa debnenie nastavuje pomocou dosiek širokých 10 cm, na nerovnom úseku je horizont označený od najvyššieho bodu plus 10 cm do úrovne suterénu.

Nezabudnite na viacvrstvovú hydroizoláciu strešnej krytiny tak, aby steny budovy neboli nasýtenévlhkosť. Pred začatím pokládky stien je potrebné nainštalovať brány, ktoré ich upevnia pri stavbe stien.

Brána

Najdôležitejšou vecou pri výbere brány je ich spoľahlivosť a jednoduchosť použitia. Môžu byť sklopné, sekcionálne, vo forme roliet a výklopné, otvárajúce automaticky alebo mechanicky.

V modernom svete sa stále viac uprednostňuje automatická verzia brány. Počas neprítomnosti elektrického napájania je potrebné poskytnúť mechanickú verziu otvoru.

Walling

Keď je brána už nainštalovaná, môžete ísť na hlavné kamenárske práce. Troska sa ukladá reťazom z rohov. Ďalej medzi nimi je rybársky vlas natiahnutý a zvyšok škvárového bloku je položený. Postupne rohy stúpajú a kladenie sa opakuje.

Pomocou olovnice skontrolujte zvislú rovnosť stien, najmä rohov. Úroveň - vodorovná poloha. Nezabudnite na svah pre prietok vody. Konce garáže na tento účel sa líšia výškou s rezom hornej časti bočnej steny na svahu.

Riešenie je vyrobené na základe: 1 vedra cementu (trieda 400) pre 4,5 korčekov piesku s prídavkom vody do hrubého stavu. Pre väčšiu plasticitu pridajte ílu alebo vápno.

Strešná konštrukcia

Presahy sú vyrobené z kovových nosníkov s výškou 10-12 cm so súborom drevených dosiek. Sú ideálne na zakrytie garáže so šírkou maximálne 6 m, pričom dĺžka nosníkov bude 20-25 cmviac.

Podrobné pokyny pre pokládku stropov a striech nájdete na internete na staveniskách alebo na konzultácii s odborníkom.

Konštrukcia podlahy a slepého priestoru

Štandardne sa v garáži zhotovuje betónová podlaha s hrúbkou 8-10 cm na rovnakej úrovni ako orezaná základňa. Pozemok pred tým, než je správne zarovnaný. Pri použití napnutých kordov nalejte betón, aby ste získali rovný povrch.

Z vonkajšej strany garáže je vybudovaná slepá plocha široká 0,5 m s miernym sklonom na odvodnenie vody.

Ďalšie vylepšenia

Garáž nepotrebuje dekor, stačí na injektáž stien roztokom cementu, aplikovať omietku a bieliť.

Steny je možné izolovať penovým plastom, v prípade silného chladu budú potrebné vykurovacie zariadenia. Optimálna teplota pre garáž je 5-6 stupňov.

Prítomnosť vetrania v garáži je povinná na odstránenie rôznych chemických pachov a výfukových plynov z miestnosti.

Za týmto účelom nainštalujte buď zakúpené ventilačné systémy, alebo zaistite prirodzené vetranie cez vetracie a sacie mriežky.

Inšpekčná jama potrebná časť garáže. Prispieva k ľahkej údržbe a oprave vozidla.

Vstup do garáže je zvyčajne zahrnutý do projektu, berúc do úvahy všetky druhy nuancií: typ pokrytia, štýl prístrešia, vlastnosti pôdy, prítomnosť podzemialokálnej geológie. Ale čo je najdôležitejšie, je to jednoduché, pevnosť a rovinnosť povrchu.

Pre podrobnejšie štúdiu o procese výstavby všetkých zložiek v garáži, odporúčame prehliadanie obrazového materiálu, a môžete bez obáv pristúpiť k výstavbe!

Fotografie z garáže s rukami