Najlepší dizajn detskej izby vlastnými rukami: 68 fotografií nápadov pre každú situáciu

Ak má vaše dieťa v dome vlastné miesto, je to v poriadku. Vašou úlohou je pomôcť dieťaťu vyrovnať sa s týmto priestorom tak, aby sa tam vždy chcel vrátiť a udržiavať poriadok tam.

Dobrá detská izba je miestom, kde je dieťa teplé, pohodlné, bezpečné a zábavné žiť - a kde sa poskytujú všetky možnosti pre harmonický rozvoj.

A dobré deti vyrastajú len u detí, ktorých dizajn rodičia investovali o niečo viac ako peniaze. Nestačí si kúpiť všetky potrebné materiály a urobiť krásnu opravu podľa vašich predstáv - nezabudli ste, že to nie je vaša izba?

Dizajn miestnosti, ktorá poteší len vaše oko, je potrebná len vtedy, keď je dieťa také malé, že sa vôbec nestará o to, čo ho obklopuje - ak ste len v dobrej nálade av dobrej nálade. A aj potom je známe, že aj deti sú ovplyvnené napríklad farebnými rozhodnutiami izieb.

Ak sa vaše dieťa obáva a nespí dobre v tejto „škôlke“ - možno by ste mali odstrániť príliš agresívnu tapetu s ostrým vzorom? Áno, a ten obrázok s úsmevom tiger taky?

Dieťa je už v tomto veku, keď môže celkom jasne používať výrazy „ako - nepáči“?

Má už aj malé deti, ale záľuby, obľúbené hrdinov karikatúr a rozprávok, a viete, že rád hrá Lego a kreslí, ale neradi si s ním hrá a hrá s loptou?

Od tohto okamihu sa môžu a mali by sa s ňou prediskutovať všetky myšlienky detskej izbymaster!

Toto je dobrá prax aj preto, že komunikácia s dieťaťom prebieha vo formáte, ktorý vaša malá osoba určite ocení: neslúžia mu pripravení a neukladajú svoje vlastné, radia sa s ním, môže sa niečo rozhodnúť!

Takže je veľký, jeho názor je ocenený, je rešpektovaný! Akýkoľvek hlúpy a frivolní skokan z takéhoto postoja okamžite vyrastie na jeho hlavu!

Poďme sa porozprávať o tom, ako zariadiť škôlku vlastnými rukami - pretože nikto nepozná vaše dieťa lepšie ako vy. A môže vám pomôcť k tomu najlepšiemu zo svojich schopností - aj keď všetka pomoc bude vyzerať ako "krivolakne vložená jedna kvetina z dvadsiatich".

Zóny detských izieb a ich kombinácia

S cieľom uľahčiť udržiavanie škôlky v škôlke a pre mladšiu osobu je najjednoduchším spôsobom ju okamžite rozdeliť na zóny pre každý druh činnosti.

Miestnosť by mala byť viditeľne rozdelená na tieto oblasti:

  • spánok,
  • hry,
  • štúdie,
  • skladovanie odevov.

Prečo je to potrebné?

Dospelý je dobre organizovaná bytosť, dokonca nedobrovoľne rozdeľuje priestor okolo neho do zón vhodných pre neho a neporušuje ich hranice.

Môžete, samozrejme, jesť pri počítači a čítať v záchode, ale každý dospelý vie, že tanier z počítača by mal byť odstránený neskôr, ale je lepšie, aby sa s priateľmi o knihe na bielom tróne radovali zlomyseľní priatelia. Samozrejme, ak má v hlave poriadok a nie je mýticky chaotický Isadora Duncan z Dog Heart, ktorý podľa hlavnej postavy „obeduje v kancelárii obed a krája králiky v kúpeľni“.

Skutočná Isadora, samozrejme, sa kúpala v kúpeľni, spala v spálni av kancelárii, ak mala jednu, čítala, písala listy a kontrolovala účty.

Dieťa je stvorenie, ktoré je stále príliš „spontánne“, je v takom zhone, aby žil, hral, ​​učil sa svetu, aby sa táto porucha formovala okolo neho prirodzeným spôsobom. A to je úplne normálne - ale zatiaľ.

To tiež dozrieva, aby sa človek stal viac a viac racionálne organizovaným človekom (pre každého sa tento proces koná vlastným spôsobom, ale je to nevyhnutné).

Teraz sa koberec znečistený farbou dotýka nás - dieťa kreslí farby prvýkrát! Naučil sa! Stojí to za akýkoľvek nešťastný koberec kreatívny zhon!

Ale sotva rovnaké emócie spôsobia 15-ročné čelo, ktoré žerie hranolky a zároveň korčuľuje na posteli s čistým prehozom a čerstvo oblečeným posteľným prádlom, nie?

Áno a jaPre dieťa je oveľa ľahšie navigovať v obytnom priestore, ak jasne vidí a vie: jeho hračky sú v tejto zásuvke a knihy sú na tej polici.

A nebudete počuť konštantné a s vekom čoraz náročnejší výkriky vášho dieťaťa: „Ma-am, a kde je hlinka, nohavičky, ružový slon, môj iPhone, tá modrá minisukňa ...“

Ako dieťa vyrastá, zóny zmenia svoj zmysel a funkciu - ak sa pre dojčatá takmer celý svet zmestí do priestoru na spanie, potom sa ihrisko pre tínedžerov zmení na pracovné miesto (tam bude cvičiť svoje záľuby) a tréningová plocha sa môže dobre rozšíriť do spálne

Farby jeho života

Farebnosť detskej izby je dôležitým a jemným momentom. Výber tapety, musíte nielen pozrieť, ale aj cítiť, čo presne kupujete. A samozrejme, ak je dieťa už zapojené do vytvárania interiéru miestnosti s vami, stojí za to, aby ste si s ním kúpili.

Pravdepodobne nestojí za to, aby sme sa podrobne rozprávali o tom, že niektoré farby nie sú len to, že dieťa - dospelý človek sa dostane do melanchólie, ak nie je v depresii. Nie je potrebné usporiadať steny takým spôsobom, aby sa škôlka podobala scenérii hry „Deti podzemia“.

Ale ísť do druhého extrému - tak jasné a farebné ako je to možné! - nemali by. Je zaujímavé pozerať sa na obrazy Kandinského - ale žijúce v tomto búrke farieb a geometrických tvarov ...

Jednoducho nebudete rozumieť, prečo vaše dieťa nikdy nemôžeticho ísť do postele, prečo je rozrušený, keď to nie je absolútne nevyhnutné. Áno, a oči dieťaťa sa unavia z jasných farebných kombinácií, čo prispieva k celkovej únave.

Pozrite si výber fotografií detskej izby v rôznych farebných variantoch. Všimnite si, že sa vám to páčilo hneď, a čo spôsobuje, ak nie je zrozumiteľné, ale podráždenie. A nereprodukujte ho na stenách.

A nezabudnite sa opýtať dieťaťa - možno už má obľúbenú farbu spojenú s niečím príjemným. Aj keď táto farba spôsobí, že budete mierne zmätení - napríklad oranžová - stále môžete nájsť kompromis.

V detskej izbe je viac ako len stien? Dokonca aj veľmi svetlá a divoká farba môže byť „upokojená“ pomocou dobre zvolených interiérových prvkov a dekorácie v iných farbách.

A nezabudnite, že vplyv každej farby na každého človeka - individuálne. Niekto sa bude cítiť energicky a zozbieraný v miestnosti, povedzme, so svetlomodrou farbou tapiet - a pre niekoho je to táto farba, ktorá zapríčiňuje zmätok alebo agresiu.

Dekor detskej izby

Ako ozdobiť detskú škôlku - nechajte dieťa, aby vám to znova povedalo. Vytvorte pre neho rozprávkový svet, v ktorom by chcel žiť! Steny detskej izby vyzerajú smutne aj pri tých najkrajších tapetách, ak na nich nie je nič viac.

Vinylové samolepky? Žiariace v tme? Vo forme hviezd, písmen alebo blízkychbaby zvieratá? Jeho vlastné kresby? Plagáty s jeho obľúbenými kreslenými postavičkami? Koláže, ktoré si vytvoríte s ním? Neobvyklé hodinky?

Nezabudnite na dizajn okna: záclony alebo rolety? Akú farbu? Možno s obrázkom?

Chlapecova izba: bojovník alebo bádateľ?

Minimálne extrémne funkčný nábytok - chlapci sú často veľmi aktívni a pre akúkoľvek činnosť potrebujú priestor, kde sa obrátiť.

A rozhodnúť, kto vyrastá s vami? Ak sa človek zaujíma o šport, aktívne hry, na minútu nemôže sedieť - urobí z neho športový kútik, aby mal čo do činenia s nenapodobiteľnou energiou.

Existujú však aj pokojnejší chlapci, ktorí sa vždy niečo učia, niečo ovládajú a vymýšľajú iný atómový reaktor. Zberatelia, milovníci fyzických a chemických experimentov - nie bojovníci, ale výskumníci.

Toto nepotrebuje mini-športové ihrisko, ale niečo ako pracovný priestor, kde môžu niečo bezpečne rozobrať, zostaviť, opraviť, študovať.

Prvý, s najväčšou pravdepodobnosťou bude potrebovať nejaké miesto alebo zariadenie na uskladnenie športového vybavenia, druhý - priestor na uskladnenie náradia, zbierok, nedokončených modelov ...

Ten a ten druhý sa nesmie pred očami vôbec skrývať, ale organicky zapadnúť do vnútra chlapeckej izby a stať sa jeho súčasťou.

Dievčenská izba: princezná alebo amazon?

Dievčatá sú tiež iné. Konvenčné "princezny", fascinované bábikami, ich oblečenie, tiché hry a vyšívanie - a "Amazonky", preferring oveľa aktívnejšiu zábavu.

Tieto dievčatá milujú rôzne veci - a je to hlúposť pre „Amazon“, aby urobila druh čipky mini budoár jemných tónov. Podobne, jemná "princezná" nemá nič spoločné s "amazonskými" tenisovými raketami, futbalovými loptami a vybavením na výcvik psov.

Nepokúšajte sa trvať na vnútornom priestore miestnosti a podriadiť ho nie záujmom dieťaťa, ale vašim predstavám o tom, čo by tieto záujmy mali byť.

Nech prvé dievča aspoň zakryje celú miestnosť nálepkami so svojimi obľúbenými krásnymi vílami a malými poníkmi a druhá vyžaduje, aby ste jej kúpili plastový meč a volant z pirátskej lode. V oboch prípadoch môže byť miestnosť vyzdobená veľmi originálnym a detským spôsobom!

To isté pravidlo platí pre chlapcov aj dievčatá: šťastné je iba dieťa, ktoré si môže vybrať. Priatelia, záľuby, obrázok na tričku alebo tapete ... "Ale my sme si nevybrali!" - Nepovolili ste to. „Nič, nech sa raduje z toho, čo dávajú!“ - Počúvajte, ste si istí, že máte na mysli svoje obľúbené dieťa a nie svojho osobného otroka?

Dizajn malej detskej izby

Bohužiaľ nie je vždy možné poskytnúť dieťaťu izbu dostatočne veľkej veľkosti.

Hrozne málomiesta nie sú dôvodom frustrácie, najmä preto, že dieťa je úplne spokojné s akýmkoľvek osobným priestorom, ale tak, že mu patrí.

Pamätajte na obľúbené hry veľmi malých detí v zariadení "domy" - pod stolom, v rohu, od vankúšov. Dieťa potrebuje osobný priestor - to je znamenie jeho normálneho vývoja. A ak sa vám to zdá príliš malé ...

Pozeráš s dospelými očami. Dieťa môže nájsť obmedzený priestor miestnosti úplne prirodzené („Som malý - a tiež moja izba“) a tiež si predstaviť všetko.

Jedno nadané dieťa, ktorého izba bola o niečo viac ako šatník, inšpirovalo k hraniu rôznych hier za účasti tejto miestnosti: stala sa dierou pre líšku (dieťa samo o sebe bolo líška, samozrejme), potom dom hobitov ...

Ľahké a studené tóny pomáhajú vizuálne zväčšovať priestor, ale opäť sa musíte sústrediť na pocity dieťaťa: považuje túto miestnosť za nepohodlnú?

Zamyslite sa nad tým, ktoré oblasti miestnosti možno navzájom funkčne kombinovať. Moderný nábytok so svojimi možnosťami umožňuje napríklad kombinovať posteľ a hru, hrať a študovať.

Počkaj chvíľku na rozhorčenie nad témou: „To bude hrať namiesto lekcií!“. Nebude to, ak je správne dohodnúť sa: hracia krabica sa vytiahne z tabuľky len vtedy, keď sa vykonajú všetky úlohy. A nie skôr. V opačnom prípade hracia skriňa úplne zmizne z tabuľky! Kým niektonaučiť sa robiť veci ako prvé a potom sa pobaviť.

Nepoškodzujte už tak malú podlahovú plochu, čo môže byť bezpečne a dokonca vkusne umiestnené na stenách. Niekoľko veľmi dobre pribitých priestranných políc v takej výške, aby ich dieťa mohlo bezpečne používať, veľmi „vyložilo“ podlahu.

Registrácia detskej izby vlastnými rukami