Odkryte si ruky: od základov až po strechu. 69 fotiek projektu

Nezáleží na tom, koľko miesta sa nachádza v vidieckom dome, v záhrade nie je potrebná taká potrebná prístavba ako stodola.

Ak ešte nie sú skúsenosti s nezávislou výstavbou, ale majiteľ vie, ako nástroj používať, môže si vlastnými rukami ľahko postaviť stodolu na jeho dacha, podľa pokynov.

Ak sa stodola nachádza vedľa domu a je dôležité, aby vyzerala esteticky, je lepšie používať tie isté materiály, z ktorých je dom postavený. Ak chcete znížiť náklady na výstavbu, môžete dokončiť haly s vlečkou - to môže byť iný, a napodobňuje všetky materiály - drevo, tehla, kameň rôznych textúr.

Ako rýchlo a lacno vyrobiť stodolu

Vedené krok-za-krokom návod, ako urobiť stodolu na vlastnú päsť, môžete ju postaviť v čo najkratšom čase, zatiaľ čo míňať veľmi málo peňazí.

Jednou z najjednoduchších, najrýchlejších a najlacnejších možností je rámová stodola. Samotný rám môže byť vyrobený buď z dreva alebo z kovu, je zvonku opláštený vhodným materiálom, je inštalovaná strecha - a pohodlná prevádzka je pripravená na použitie.

Ak je hala drevená, potom rám môže byťvyrábať z dreva. Je však pohodlnejšie, spoľahlivejšie a odolnejšie vyrobiť rám profilovaných rúr s obdĺžnikovým alebo štvorcovým prierezom - profil s kruhovým prierezom je ťažšie spojiteľný a zvariteľný.

Na predaj sú tiež hotové kovové rámy, ktoré sa montujú samoreznými skrutkami av továrni je možné stavbu objednať podľa vlastného výkresu.

Ako vyplýva z praxe, montáž kovových a drevených prístreškov trvá zvyčajne len niekoľko dní. Fotografia zobrazuje búdky na rámoch - aké sú a ako krásne ich môžete dokončiť.

Ako byť nadáciou

Haly na rámoch sú ľahké konštrukcie, preto je základ pre ne ľahký. Najčastejšie existuje niekoľko stĺpikov, skrutkových pilót alebo betónový blok - jeden alebo niekoľko v závislosti od oblasti stodoly.

Ak je pôda na pozemku zložitá, základom môže byť plytký pás špeciálnych monolitických blokov.

Zosilnený pásový základ bude dokonca držať tehly a stavebné bloky ako steny - budova bude spoľahlivá a nebude prasknúť ani na zemi, ktorá je náchylná na zdvíhanie, pretože konštrukcia sa bude pohybovať spolu so základom.

Voľba typu nadácie závisí od pôdy na mieste, oblasti haly, od materiálu, z ktorého je postavená, ako aj od finančných možností vlastníkov lokality. Ale jednoduchšie, rýchlejšie a lacnejšiepostaviť prístrešok na ráme bez základu.

Rám šikmý bez základu

Rámové haly môžu byť postavené bez základu. Existujú dve možnosti. V jednom prípade sú hrebene proti hnilobe prehĺbené o 60-80 cm, betónované a potom je k nim pripevnená spodná koľajnica, na ktorú je položená podlaha na guľatinu. Stojí za zmienku, že táto metóda je vhodná len pre výstavbu malého priestoru.

Na pozemkoch, ktoré dobre absorbujú vodu a odvádzajú vodu, je možné postaviť prístrešok aj bez základu: stavenisko je označené tak, že plocha, na ktorej bude stánok stáť, na každej strane je o 0,5 m širšia v samotnej oblasti budovy.

Trávnik sa odstraňuje zo zeme a vytvára sa podstielka z piesku a štrku, ktorá sa musí opatrne utláčať. Orezová línia je položená na pripravené miesto, na nej sú pripevnené podlahové laná ošetrené antiseptikom - oneskorenia budú v priamom kontakte so zemou, preto je liečba antiseptikom povinná.

Akonáhle sa na podlahu položia prekážky pre budúcu podlahu, vytvorí sa samotná podlaha. Môže byť vyrobená z dosky z preglejky odolnej voči vlhkosti alebo z dosky s orientovanými vláknami (OSB). V tomto prípade odporúčaná hrúbka materiálu:

  • pre dosku - 20 mm;
  • pre preglejky a OSB - 13-15 mm.

Keď je miesto pod budovou pripravené, môžete pristúpiť k výstavbe stodoly.

Pri stavbe kôlne so strechou naklonenou strechou by sa strecha mala správne inštalovať - ​​uhol sklonu by mal byť taký, aby z nej mohol sneh ľahko kĺzať.

Prax ukazuje, že optimálny uhol sklonu sa dosahuje vo výške jednej steny - 3 m, a naopak - 2,4 m.

Ondulín je omnoho atraktívnejší ako bridlica, má vlnitý tvar a jeho farba môže byť iná, umožňuje vám, aby strecha stodoly bola krásna, zábavná, skutočne vidiecka.

Po začatí montáže rámu sa striedavo montujú regály každej steny na podlahu. Ak dosky nie sú vyrobené z dosiek, ale hotové dosky sú vyrobené z dreva, kovu alebo iného materiálu, kryt môže byť inštalovaný na ráme každej steny vopred, na zemi a už pripravený na pripevnenie steny k podlahe. Alternatívne môžu byť steny opláštené OSB hrúbkou 9,5 mm.

Existuje alternatívna technológia - balón (balun). Týmto spôsobom sa inštalácia vykonáva postupne - priamo na páskovanie alebo samotné bloky pripevňujú rohové rámové regály, keď sú regály namontované na výšku. Medzi nimi sa v každej novej výške výšky napína lano, pozdĺž ktorého sa potom umiestnia ďalšie stojany.

Pri konštrukcii otvorov pre okná a dvere je potrebné poznamenať, že zaťaženie rámu je tu väčšie, preto je potrebné rám posilniť v miestach, kde budú okná a dvere krídla upevnené. Pre tieto otvoryvybavené nielen uhlovými, ale aj vystuženými regálmi.

Montáž strechy

Vzhľadom na to, že strecha haly bude jednostranná, strešný systém je jednoduchý: dosky krokví, ktorých dĺžka zaisťuje previs (spravidla 30 - 50 cm), musia byť väčšie ako dĺžka bočnej strany samotného štvorca určeného pre strechu. Napríklad, ak je plánovaná plocha stodoly 3 m 3 m, potom by mala byť dĺžka dosky krokvy 3,840 m.

Dosky sú pribité diagonálne - dva klince na oboch stranách, takže strecha môže spoľahlivejšie odolávať tlaku snehu a silnému vetru, môže byť vystužená kovovými rohmi.

Na streche je potrebné namontovať latu (100 x 25 mm). Ak má byť strecha pokrytá ondulínom, potom by optimálny krok laty odporúčaný výrobcom strešnej krytiny mal byť 40 cm.

Posledným krokom je pokrytie strechy vybraným materiálom - ondulínom, bridlicou alebo inými.

Dokončenie stavby haly

Po vybudovaní stien a strechy boli v pripravených otvoroch namontované okná a dvere.

Pri dverách môžete urobiť malú verandu alebo len jeden alebo niekoľko malých schodov v závislosti od výšky prahovej haly.

Podšívka stodoly môže byť natretá tak, aby zodpovedala streche, alebo ak je drevená, zanecháva prirodzenú farbu, ktorá bude v krajine vyzerať organicky, rozšíri ju.

A základ, aby budova vyzerala esteticky a starostlivo, je šiť pomocou azbestového plechu.

Takáto stodola, ak je miesto, na ktorom je postavená, už pripravené, môžete stavať za pár dní. Postavené vlastnými rukami a prispôsobené individuálnym potrebám, to bude veľmi pohodlné a krásne.

Fotografie stodoly vlastnými rukami