Pivnica vlastnými rukami: návod na výstavbu. Kombinované schémy s kôlňou + 78 fotografií

Dlhodobo ľudia používali pivnice na dlhodobé skladovanie výrobkov (pivnice, podzemie atď.). V modernom svete nestratili svoj význam.

Keď však pre nich vznikne potreba, vyvstáva otázka: ako urobiť pivnicu vlastnými rukami?

Druhy pivníc

V našej dobe existuje veľké množstvo pivníc. Ich typy sa vyznačujú najmä typom stavebného materiálu, hĺbkou a polohou.

Existujú teda: \ t

  • hlinené pivnice, murovaná pivnica, kameň, drevený, z betónu a kovových pivníc;
  • na úrovni nad zemou: zem, zakopané pivnice, polo ponorené, sypané a na svahu;
  • balkón suterén, pivnica v dome, pod terasou, suterén pod garážou alebo kuchyňou, alebo samostatná komora.

Ale všetky tieto typy trezorov majú často možnosť stavať len na dachách. Preto sú fotografie pivníc v krajine tak bežné - ako príklad ich použitia.

niektoréľudia môžu byť zahanbení myšlienkou balkónovej pivnice, ale toto je jediný spôsob pre tých, ktorí nemajú svoj vlastný pozemok na skladovanie lacných veľkých množstiev potravín.

Podstata takéhoto skladovania je v drevenej krabici s pevným vekom, ktorá je uložená tepelným izolátorom. Na udržanie rovnakej teploty sa používa žiarovka, ktorá sa zapína z relé a kontaktného teplomera.

Podzemné pod akoukoľvek konštrukciou postavenou počas výstavby hlavnej stavby. Toto je najlacnejšie a najkvalitnejšie riešenie pre tento typ pivníc. Jej steny sú základom budovy a strop je prekrytím suterénu.

Podľa spôsobu výstavby je pivnica pod budovou postavená ako obyčajný suterén.

Stáva sa však, že z rôznych dôvodov je potrebné skladovať samostatne. Nachádza sa na týchto typoch pivníc.

Kam postaviť

Výber miesta budúcej pivnice je veľmi dôležitý. Záleží na počte ľudí v rodine (čím viac ľudí, tým väčšia je pivnica), na úrovni podzemnej vody (ak je ľadovec vo vode, sotva sa niečo zachová), dostupnosti (čím je prístup k nemu pohodlnejší, tým lepšie).

S cieľom odpovedať na otázku, ako vybudovať skladovacie zariadenie, by najlepšou voľbou pre 4-5-člennú rodinu bola miestnosť 2 o 2 metre, hĺbka 3 metre, ktorá by stála na najvyššom mieste areálu.

Za týchto podmienok sa pivnica v vidieckom dome dá robiť pomaly a efektívne, aby mohla stáť dlhorokov.

Ako stavať

Spôsoby vybudovania pivnice presne 2: priekopa a zostup. Vo variante spúšťania je suterén box postavený na povrchu a až potom je postupne zapustený do zeme, pričom sa berie na zem.

Najbežnejším spôsobom je pitted. V tomto prípade najprv vytvorte jamu pre veľkosť budúcej pivnice so zvýšenou toleranciou pol metra a už v nej zbierate pivnicu.

Práce v jamách

Výber verzie jamy a vykopanie skutočnej jamy, vzniká problém - ako ďalej budovať pivnicu?

Na tento účel musíte vykonať tieto práce:

  • pripraviť bázu;
  • vzpriamené steny;
  • omietky;
  • vodotesnosť;
  • vykonávať vnútorné obloženie;
  • stavať prekrytie;
  • zabezpečujú vetranie.

Základné zariadenie

Základ sa pripravuje vyrovnaním dna šachty. Potom sa hodí do sutiny, piesku a rozbitej tehlovej vrstvy, ktorá nie je menšia ako 20 cm a výsledná vrstva sa musí naplniť vyhrievaným bitúmenom.

Nad ňou je potrebné položiť výstuž s priemerom 6 mm a naliať betónový roztok. Hrúbka vrstvy by mala byť 10-15 centimetrov. Ďalej, keď betón zamrzne na základe položenia krabice.

Montáž stien

Skladáme steny z tehál. Jeho hrúbka je 1 tehla.

Pre pevné uloženieJe nutné použiť drôt s priemerom 4 mm s intervalom 4 radov. Zvlášť dôležité je použitie v rohoch.

Omietanie

Sádrové steny z dvoch strán (zvonka a zvnútra). Na to, aby sa sádrový roztok držal lepšie, je potrebné položiť stenu do odpadu.

Po omietaní je potrebné počkať mesiac, kým roztok neschne. Táto doba je najvhodnejšia pre ďalšiu pevnosť omietky.

Vytvorenie hydroizolácie

Na ochranu pivnice pred vlhkosťou je potrebné pokryť steny horúcim tmelom z asfaltu a nalepiť 2-3 vrstvy strešnej krytiny. Strešný materiál sa prekrýva, prvá vrstva vertikálne a druhá horizontálne.

Po dosiahnutí základne je potrebné, aby sa na ňom nachádzali pláty ruberoidu a starostlivo zlepili. Po tejto práci môže priestor medzi stenou jamy a boxu zaspať.

Interiérová výzdoba pivnice

Po všetkej vykonanej práci je čas pristúpiť k vnútornému obsahu podzemia. Každý ho definuje sám - môžete si vybieliť steny, alebo ich môžete nalepiť na dlaždice.

Je žiaduce zakryť dno strešnou lepenkou, lepenou bitúmenom a položiť dlaždice na vrch.

Prekrytie pivnice

Výslednú škatuľu je možné pokryť betónovou doskou a drevom (drevo, guľatina, doska).

Typ prekrývania závisí výlučne od finančnej spôsobilosti a dostupnosti materiálu.

Inštalácia ventilácie

\ t

Vzduch v pivnici je dôležitým prvkom jeho normálnej pracovnej kapacity. Na vytvorenie vetrania sa používajú 2 potrubia (prívod vzduchu a vzduchu). Jeden z nich je umiestnený na úrovni podlahy a druhý je bližšie k stropu.

Priemer rúrok závisí od objemu pivnice, mal by umožňovať cirkuláciu vzduchu.

Materiál potrubia môže byť iný (kov, plast, azbestový cement). Na zimu musí byť potrubie uzavreté vreckom tak zvonku, ako aj zvnútra.

Ak bude vaša pivnica samostatnou budovou a nad ňou nebudú vybavené žiadne iné miestnosti, odporúča sa vybudovať pivnicu - strechu, ktorá vykonáva ochranné a dizajnové funkcie. Šetrí pivnicu pred zrážkami a môže byť harmonicky zapracovaná do krajiny.

Fotografie pivnice vlastnými rukami