Poter na podlahy DIY: tipy na výber zmesí a nástrojov pre dokonale rovnú podlahu + 69 fotografií

Najuniverzálnejší, trvanlivý a trvanlivý vzhľad podlahy je cementový poter, ktorý vydrží teplotné výkyvy a je odolný voči vlhkosti. Aby ste dosiahli vynikajúce výsledky, musíte striktne dodržiavať technologickú prácu.

Najčastejšie je podlaha vyrovnaná najobľúbenejším, finančne a cenovo dostupným spôsobom - pomocou cementu a piesku. Povrch cementu (ako je vidieť na podlahe foto poteru) je schopný odpudzovať tuky, kyseliny a dokonale odvádza teplo.

S cieľom zachrániť rozpočtové prostriedky a presvedčiť sa o spoľahlivosti vykonanej práce si mnohí majitelia domov myslia: ako urobiť podlahu poterom vlastnými rukami?

A tento proces nie je rýchly, ale úplne prístupný, dokonca aj pre samouk.

Čo pozostáva z poteru

Toto zloženie je celkom jednoduché, ak máte nasledujúce komponenty:

 • voda (2 časti);
 • piesok (3 časti);
 • cement (1 diel).

Aby bol poter najhustší a najspoľahlivejší, je vhodné pridať do roztoku akúkoľvek lepiacu látku - plastifikátor. Lepidlo môže byť zakúpené v hotovej forme v každom železiarskom sklade.

Na tehlu, betón a kameň možno položiť cementovú maltu s pieskom. Roztok sa umiestni v hrúbke maximálne 10 centimetrov. Ak je vrstva menšia ako 3 cm, je lepšie použiť metódu vystuženia, aby sa zabránilo praskaniu.

Hlavné druhy cementového poteru

Pri potieraní podlahy v dome sa používajú jeho rôzne typy, v závislosti od cieľa, ktorý sa má dosiahnuť na konci:

 • Kravata s plávajúcou konštrukciou s izolačnými vrstvami.
 • Poter, ktorý je spojený s povrchom steny a podlahy.
 • Cementový poter nezávislý od typu povrchu.

Príprava na prácu

Pred prácou s cementovým poterom je potrebné správne pripraviť pracovnú plochu. To znamená, že musíte vyčistiť podlahu v miestnosti a starostlivo ju vyrovnať pred prácou.

Existuje situácia, keď je poter vyrobený priamo na zem. V tomto prípade by mal byť riadne podkopaný, potom naliať zloženie asfaltu pre hladkosť poteru. Ak sa tak nestalo, trhliny už môžu prejsť na hotový povrch, pretože základňa sa časom stláča.

Druhým krokom je inštalácia majákov, tj meranie priestoru v miestnosti úrovňou a inštaláciou ikon, ktoré zodpovedajú požadovanej výške. To zaručuje hladkosť a rovnomernosť podlahy.

Majáky pomáhajú v budúcnosti bez problémov naliať dokonale rovný povrch. Najčastejšie sú stĺpce usporiadané každých 30centimetrov, potom pripevňujú majáky - lamely.

Zloženie cementu by sa malo naliať na najvyššiu úroveň, pričom je oveľa ľahšie spočítať potrebné množstvo malty na podlahové potery v byte, to znamená, aby sa zabránilo zbytočným zbytočným nákladom na materiál.

Priama práca na podlahovom potere

Ak je povrch vyrovnaný asi 4 centimetre, je lepšie vytvoriť spojenú kravatu. Takže výplň spojí základňu povrchu a stenu miestnosti.

Odporúča sa predčistiť podlahu kovovou kefou a mierne ju navlhčiť, aby sa povrchy spoľahlivejšie vzájomne prilepili.

Zloženie samotného roztoku by malo byť stredne hrubé a voľne (bez hrudiek) prúdiť tesne nad úrovňou majákov. To je nevyhnutné, pretože pri ďalšom sušení sa zalievanie trochu usadí.

Aby sa odstránil prebytočný vzduch (bubliny), po naliatí je potrebné roztok zhutniť vibračnou koľajnicou.

Po uplynutí dňa môžete odstrániť majáky a stopy, ktoré zostali po nich, by mali byť opatrne natreté a utreté maltou.

Existuje možnosť nekoherentného vyrovnania povrchu. Návod na to, ako urobiť tento poter, je pomerne jednoduchý, ale musíte zvážiť, že budete potrebovať základňu, ktorá je rovnomerná a odolná voči vlhkosti. Na zabránenie prasklín vo vrstvách sa neodporúča použitie primerov a podobných látok.

Poter pre suché podlahy -najrýchlejší spôsob, ako čo najviac vyrovnať pokrytie, čo robí pomerne veľké zaťaženie a bude sa blížiť k miestnostiam, kde je zvýšená prevádzka.

Suchý poter môže byť vyrobený z týchto materiálov: \ t

 • sadrokartónové dosky odolné voči vlhkosti;
 • GVL;
 • drevotrieskové dosky;
 • preglejky odolnej voči vlhkosti;
 • PCB.

Suchá spojka je spravidla vyrobená vo výške od 3 do 5 centimetrov, ale v prípade potreby môže byť vykonaná vyššie, ale bude potrebné vystuženie dodatočnou vrstvou dosiek.

Potrebujete tiež suché plnivo - expandovanú hlinu, to znamená špeciálne granule z ich upečenej hliny, ktoré majú nízku hmotnosť.

Na suchý poter sa aplikujú profily, ktoré sú od seba oddelené jeden a pol metra navzájom od seba. Potom sa plechy položia na suchý poter, začínajúc striktne od dverí.

Najtradičnejším je ešte betónový poter, ktorý je na základe skúseností preukázaný a používa sa na dokončovacie nátery a na inštaláciu podlahového vykurovania. Ak je to potrebné, tak je ľahké urobiť akékoľvek požadované skreslenie.

Pri samonivelovaní podlahy je dôležité vedieť, že miestnosť by sa počas práce nemala ohrievať, pretože zloženie nemusí byť rovnomerne suché!

Fotografie podlahy vlastnými rukami