Subwoofer do-it-yourself: ako navrhnúť a postaviť? 60 fotografií nápadov a realizácia gramotných projektov

V tomto článku sa podrobne zamyslíme nad tým, ako urobiť subwoofer vlastnými rukami, ak v oblasti elektroakustiky nie sú žiadne odborné znalosti a nie je žiaduce používať predtým neznáme a nezrozumiteľné schémy, aj keď sú samozrejme ešte nejaké merania.

Čo je to subwoofer a na aký účel sa používa?

Subwoofer je populárne nazývaný len sub, a ak toto slovo preložíte doslovne, znie to celkom vtipne - podgavkivatel. V skutočnosti je to reálny basový reproduktor, ktorý má nízku frekvenciu a je ozdobený v špeciálnom boxe s extrémne zložitým zariadením.

Ak sa dnes pozeráte na fotografie subwoofera vlastnými rukami, všimnete si, že sa používajú na veľkom počte veľmi odlišných miest, od jednoduchých každodenných situácií, keď sú inštalované doma, až po skutočnosť, že dnes veľa ľudí používa vo svojich autách saby.

Ak sa vám podarí nájsť dobrú subwooferovú kresbu a urobiť ju správnou, určite si môžete vziať prakticky akúkoľvek zložitosť reproduktorov, pretože reprodukcia nízkych frekvencií je jedným z najťažších momentov vo svete elektroakustiky.

Dôležité je len to, aby obvod subwooferaúplne odpovedal na vašu predstavu o dokonalej akustike.

Trochu o basu

Prehrávanie rôznych basov je v podstate dosť zložitý proces. Všeobecne platí, že nízkofrekvenčný úsek absolútne akéhokoľvek spektra dostupných zvukových vĺn sa líši v závislosti od jeho psychofyziologického silného pôsobenia na niekoľko oblastí.

Aby sme neurobili chybu pri výbere basy, dynamike naozaj vysokej kvality a následne bolo možné box na subwoofer dokončiť dostatočne rýchlo, v prvom rade je potrebné myslieť na ich kľúčovú hodnotu a zodpovedajúce hranice.

Hĺbka

Pre rôzne druhy veterných orgánov v halách špeciálne upravených pre hudobné nástroje má subbass významný vplyv na to, čo bude zvuk zvuku. Je to pre zvuky prírody a rôznych človekom spôsobených katastrof, ako sú neočakávané explózie, že sú subbassové komponenty dosť silné.

Stojí za zmienku, že väčšina ľudí vôbec nepočuje subbass, ani ho nepočuje, ale nie dosť dobre. Ak napríklad odfiltrujete zásadne odlišnú povahu zvukov jadrového výbuchu a silného hurikánu, ako sú tornáda v trópoch zo všetkého okrem sub-basov, môžete s absolútnou istotou povedať, že sa skutočne deje.

Z tohto dôvodu subwoofer preDoma sa takmer každý optimalizuje len na pôdu.

Ako si vybrať rečníka?

Pri výbere dbajte na to, aby sa celý výpočet akustického dizajnu vždy vykonával iba podľa známych parametrov Till-Small.

Ak si sami vytvoríte dobrý subwoofer, je dôležité vziať do úvahy absolútnu hodnotu Q hlavy na hlavnej rezonančnej frekvencii. Je to vďaka tomu, že ide o voľbu ideálnej voľby pre budúci akustický dizajn.

Subwoofery

Ak máte záujem o automobilové subwoofery, potom by ste v tomto prípade mali mať na pamäti, že sú často inštalované buď priamo pod sedadlom vodiča alebo v batožinovom priestore.

Keď umiestnite druhú možnosť, automatický subwoofer môže mať dosť užitočného priestoru, takže sa často nepoužíva. Avšak v prípade umiestnenia subwoofera pod sedadlo existujú určité riziká spojené napríklad so skutočnosťou, že v takomto prípade je ľahké nôh poškodiť.

Za dôležitý bod stojí za to venovať osobitnú pozornosť všetkému ostatnému, čo spočíva v tom, že v pomerne úzkej kabíne vozidla sa nedá robiť bez povinného účinku maskovania rôznych zvukov.

Z tohto dôvodu sú takmer všetky subwoofery optimalizované hlavne na subbass.

Na záver treba spomenúť, čo treba urobiťKaždý môže byť v zásade zosilňovačom pre subwoofer, a to bude celkom zábavné cvičenie, užitočné nielen pre rozvoj zručností, ale aj pre myseľ.

Fotografie subwoofera vlastnými rukami