Vytvorenie ohýbačky rúk vlastnými rukami: návod na vytvorenie univerzálneho nástroja + 59 fotografií

Každý majiteľ veľkého záhradného pozemku alebo malej chaty, aspoň raz za život (minimálne), môže byť potrebný ohýbač rúrok - zariadenie na ohýbanie tvarovaného potrubia.

Napríklad by to mohlo byť prázdne miesto pre skleníkový rám alebo prístrešok, altánok alebo akékoľvek iné kovové štruktúry.

Zariadenia vyrábané vo výrobe sa zvyčajne používajú na základniach predaja kovov av iných výrobných zariadeniach, ale táto radosť nie je ani zďaleka lacná. Ak chcete ušetriť svoj rozpočet na príjemnejšie výdavky, je výhodnejšie začať výrobu zariadenia ručne, na vlastnú päsť.

Pre túto konštrukciu, ako sa hovorí, „veľa mysle nie je potrebné“, a ani tam nebude nedostatok detailov, výkresy ohýbačky rúrok môžu byť skutočne vytvorené samotným.

Opcie pre ohýbačku rúrok

Rúru môžete ohnúť „domácim“ spôsobom, naplniť potrubie pieskom, zahriať na červeno pomocou horáka alebo plynového horáka a potom ohnúť rúru. Takáto metóda nie je uznávaná ako priorita medzi majstrami, je pracná a neposkytuje dostatočnú presnosť, môže sa tiež objaviť záhyb a deformácia.

Na získanie dokonale ohnutej rúry v súlade s normami a nastavenými parametrami nespôsobujú poškodenie zdrojového materiálu,Majstri vo svojej práci využívajú špecializované ohýbačky rúr.

Pákové ohýbačky sa stali veľmi populárnymi. Tento základný vynález funguje podľa princípu „páky“ - úsilie sa sústreďuje na určitom mieste a ohyb sa spája s tvarom vytvorenej šablóny, ktorú možno najčastejšie odstrániť a nahradiť iným.

Súbor takýchto konštrukcií najčastejšie poskytuje dvojicu dodatočných šablón pre rúry rôznych priemerov. Tam sú podobné v konštrukčných jednotkách, manuálne ohýbačky rúrok, drone alebo kuše, ktoré vám umožnia ohýbať krátke úseky okrúhle oceľové rúrky, vystavovať len spracovanie za studena.

Zariadenia kuše sú veľmi kompaktné a oceňujú sa v oblasti inštalácie a inžinierskych komunikácií.

Aká je práca ohýbačky rúrok

Princíp činnosti je celkom jednoduchý, spočíva v ohreve potrubia, rúra sa zahrieva na červenú a stáva sa veľmi plastickou, náchylnou na zmenu. Každý typ ohýbačky má svoje vlastné spektrum možností.

Hlavnými funkciami sú kvalita ohybu a schopnosť ohýbať rúry rôznych veľkostí a priemerov.

Pomocou prídavných valcovacích zariadení sa dosiahne väčší priemer ohybu. Prístroj pracuje s pomocou hriadeľov, z toho sú tri.

Vodidlá a tlačenie. Rúra prechádza cez pohyblivé prvky, stupeň ohybu je určený silou prítlačného valca. Ak je polomer zakriveniahotový výrobok sa ukázal ako malý, postup by sa mal zopakovať.

Ohýbanie rúrok vzorom

Vo väčšine prípadov je najjednoduchšou možnosťou, ktorá je vhodná pre všetkých majstrov, dokonca aj začiatočníkov, vzor stromu. Dosky zvolia hrúbku ohnutej rúry, nezabudnite ponechať zásobu dosiek v niekoľkých centimetroch.

Aby sa zabránilo pohybu profilu zo šablóny počas prevádzky, na koncoch zostane vychýlenie. Šablóna je pevne pripevnená k podlahe alebo inému stabilnému povrchu, v blízkosti sa vykonáva montáž dorazu potrubia.

Profil sa vloží do medzery medzi šablónou a dorazom, jemne a jemne zatlačte na druhý koniec, zatlačením rúry do šablóny. Navijak alebo páka uľahčia prácu.

Veľké plus tohto procesu, úspory nákladov a jednoduchosť realizácie.

Každé zariadenie má nedostatky a táto metóda nie je výnimkou. Ohyb nie je presný, nekvalitný a šablóna bude jednorazová (aplikovaná len na jeden priemer potrubia).

Snail Bender

Pri razení rovnakých polotovarov s veľkým obehom, malým polomerom zakrivenia, bude nepostrádateľný ohýbač rúrok.

Jeho dôstojnosť je v malej veľkosti a jednoduchosti riadenia. Nevýhodou bude obmedzenie polomeru zaoblenia, ale nie veľkých rozmerov.

Ohýbačky valčekov

Výklenok univerzálnosti a praktickosti bol obsadený ručnými zariadeniami - valcovanímohýbačky rúrok (ohýbačky), na takýchto strojoch je možné vykonať ľubovoľný uhol ohybu.

Usporiadanie sa zvlášť nelíši od iných modelov, majú tiež základňu a hriadele. Pohyblivý valec tlačí rúrku a ťahá jej otáčanie hnacích hriadeľov.

Lisovanie možno zvýšiť navijakom, pákami alebo elektrickým pohonom. Avšak pre výrobu domov je takáto konštrukcia dosť komplikovaná pri realizácii.

Na reprodukciu takéhoto agregátu sa bude vyžadovať veľa sústruženia a zvárania. Ak sa aj tak rozhodnete pre takýto model, bude vám dlho slúžiť a oceníte jeho funkčnosť.

Ako urobiť ohýbačku rúk vlastnými rukami, otázka v modernom svete je dosť relevantná. Na uľahčenie úlohy môžete nájsť fotografiu ohýbačky rúrok na internete, aby ste pochopili, ako by to malo vyzerať.

Existuje aj mnoho výkresov ohýbačov rúrok, ktoré sa ľahko používajú. Po preskúmaní všetkých informácií a posúdení vašej sily a dostupnosti potrebných komponentov sa pokojne dajte do práce.

Fotografie ohýbačiek rúrok vlastnými rukami